27 Ağustos 2000 01:00

Kursk kazası için soruşturma açıldı

Barents Denizi'nde hâlâ bilinmeyen bir nedenle dibe oturan Rus nükleer denizaltısı Kursk'un batışı sebebiyle Rus askeri savcılığı adli soruşturma başlattı.

Paylaş
Kursk kazası için soruşturma açıldı
Barents Denizi'nde hâlâ bilinmeyen bir nedenle dibe oturan Rus nükleer denizaltısı Kursk'un batışı sebebiyle Rus askeri savcılığı adli soruşturma başlattı.
İnterfaks ajansının haberine göre, emniyet kaynakları, "bir deniz, demiryolu ve hava aracının seyri sırasında güvenlik kurallarının ihlal edilmesi ve dikkatsizlik sonucu en az 2 kişinin ölümüne yol açılmasını" cezalandıran Rusya Federasyonu Ceza Yasası'nın 263. maddesi uyarınca açılan soruşturmanın 23 Ağustos'ta başlatıldığını belirttiler.
Rus medyası ise, ceza yasasının bu maddesinden dolayı soruşturma açılmasının, nükleer denizaltının, bir başka "yüzen cisimle" çarpıştığı şeklindeki tezleri doğruladığını yazdı. Rus adli kaynakları ise böyle bir bağlantıyı reddettiler.
Gaz patlaması iddiası
Öte yandan, Almanya'nın haftalık siyasi dergilerinden Der Spiegel, Norveçli Koramiral Einar Skorgen'in, Kursk'un bir gaz patlaması sonucu battığı görüşünde olduğunu yazdı.
Norveç Kuzey Donanması'nın Komutanı ve Denizcileri Kurtarma Operasyonu Başkanı olan Koramiral Skorgen, Der Spiegel'e yaptığı açıklamada, batılı sonar cihazları ve sismologlar tarafından Kursk'ta kaydedilen 2 sesin, kesin patlama olarak analiz edildiğini belirtti.
Skorgen, birinci hafif derecedeki patlamanın nedeninin henüz bilinmediğini, ancak ikinci büyük patlamanın oksijen ve hidrojen gazı karışımından meydana gelmiş olabileceğini söyledi.
Her iki gazın da Rus denizaltılarında bol miktarda bulunduğunu kaydeden Koramiral Skorgen, Ruslar tarafından "hareket özgürlüklerinin büyük ölçüde kısıtlandığını" da öne sürdü.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

ABD Başkanı Nijerya'da

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa