Dolu dolu bir buluşma...

Akdere Gençlik Buluşması'nın her günü büyük coşku ve canlılık ile geçiyor. Oyunlar, şenlikler ve konserler ile eğlenceli saatler geçiren gençler; tartışma, forum, panel gibi etkinlikler ile de ülke ve dünya sorunlarını tartışıyorlar.

Dolu dolu bir buluşma...
"Temiz bir dünya için Bergama'dan Akkuyu'ya" sloganıyla Türkiye'nin her tarafından Akdere'ye gelen gençler, hem tartışıyor hem de kendi aralarında düzenledikleri oyunlarla buluşma programını zenginleştiriyor.
İlk olarak İstanbul'dan katılan gençlerin organize ettiği yarışmalar yapılırken, tüm gençler oyunlara katıldı. Mendil kapma yarışmasındaki tatlı rekabet kendini sloganlı düelloya da taşırken, ardından halat çekme yarışmaları yapıldı. Kampın en çok yaralı veren yarışması "kız kaçırma" yarışması oldu. Son yarışmada ise, yoğurt kaselerindeki demir parayı en hızlı bulabilecek genç aranıyordu.
Yoğurtları temin eden Akdereli köylü teyze, aynı zamanda yarışmanın açılış konuşmasını da yaparak, buluşmayı ve gençleri tüm Akdere köylüleri adına selamladı. Kazananın ödülü ise, yemek kuyruğuna ilk sırada girmekti. İstanbullu gençlerin organize ettiği yarışmalar hayli beğeni toplarken, daha yarışmalar bitmeden Kayserili gençler, "Yarın biz de böyle bir etkinlik düzenleyelim'" diye kendi aralarında konuşmaya başladı.
OHAL tartışıldı
Öğleden sonra en fazla ilgi çeken etkinlik ise, OHAL bölgesinden Dersimli gençlerin kendilerini ve bölgelerini anlattıkları söyleşi idi. Dersimli gençler, şimdiye kadar hiç normale kavuşmayan bölgelerini anlatırken, gençlik olarak yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. 21 yaşındaki Dersimli bir genç, şimdiye kadar Tunceli'de yaşadığını ve "normal yaşam"ın nasıl bir şey olduğunu hiç bilmediğini ifade etti. Gençlerin 'OHAL' sohbeti, sıcaklığının yanında öğretici motifleriyle de ilgi gördü.
Aynı saatlerde ama başka bir bölgede, Kıbrıslı gençler de kendi yaşadıklarını dillendiriyorlardı. Doğu Akdeniz Üniversitesi'nden gençler, 1960'lardan sonra Kıbrıs halkları üzerinde hegemonya kuran Türkiye egemenlerinin yarattığı tahribatı aktarıyorlardı. Kıbrıs halklarının birbirine düşürüldüğü, yaşam şartlarının daha da ağırlaştığı, gençliğin önüne çıkan yeni engeller ve benzeri sorunlar dile getirildi. Söyleşi, mücadelenin Türkiyeli gençlerle birlikte yürütülmesi gerektiği üzerine görüşlerle son buldu.
Öğrenci dergileri
Bir başka ağaç gölgesinde de gençler okullarında çıkarttıkları dergileri tanıtıyorlardı: Ankara Üniversitesi SBF'nin 'Akademi'si, Anadolu Üniversitesi'nin 'Takıntı'sı, Adana İncirlik Lisesi'nin 'Genç Bakış'ı... Dergilerin nasıl çıktığı üzerine deneyimler aktarılırken, çalışmalarda yaşanan sorunlar ve bunların çözümü üzerine konuşuldu.
Köylülerin müzik şöleni
Kırtıl köyünün müzik grubu, gençlerin kamplarına farklı bir hava kattı. Kampın başından bu yana sürekli gençlerle köylüler arasında yakın ilişkiler gözlenirken, zaman zaman gençler köylüleri ziyaret ettiler. Zaman zaman da köylüler ile gençler ortak etkinlikler düzenlediler. Halk türkülerinin seslendirildiği dinleti, kamp alanında yer alan herkesi etkisi altına almayı başardı.
Urfalı gençler ise köşede çiğköfte yoğurmaya başladı. Güneşin yakıcı sıcaklığına aldırmayan Urfalı gençlerin çiğköftesinden herkes tattı. Elleri yanan Urfalı gençler ise revirin yolunu tuttular.
www.evrensel.net