24 Ağustos 2000 01:00

İzmir'de greve karşı fuar bahanesi

İzmir'de Karşıyaka ve Konak belediyelerinde başlayan grev 10. gününü geride bırakırken, belediye başkanları ve gazeteler; oluşan çöp dağlarını bahane ederek halkı grevci işçilere karşı kışkırtmaya çalışıyor.

Paylaş
İzmir'de greve karşı fuar bahanesi
Bülent Kılıç
İzmir'in en büyük ilçelerinden Karşıyaka ve Konak belediyelerinde başlayan grev 10. gününü geride bırakırken, belediye başkanları ve gazeteler; oluşan çöp dağlarını bahane ederek halkı grevci işçilere karşı kışkırtmaya çalışıyor. Belediye başkanları yerel gazeteleri de kullanarak, 26 Ağustos'ta başlayacak Uluslararası İzmir Fuarı öncesinde işçileri çevreyi temizlememekle suçluyorlar. İşçilerin başlattığı grev sonucu, Konak'a bağlı Alsancak semti hariç diğer bütün semtlerde çöp dağları oluşmaya başladı. Aynı durum Karşıyaka için de geçerli.
Belediye başkanları ve gazetelere cevap veren grevci işçiler, çöp dağlarının oluşmasından kendilerinin sorumlu olmadığını söylediler. Karşıkaya Belediyesi'nde çalışan grevci işçilerden Bahri Yıldırımer, "Aslında kimsenin fuarı düşündüğü yok. Buradaki amaç istenen parayı vermemek, bizim üzerimize işadamlarını göndererek kafaları bulandırmaya çalışıyorlar" dedi. Yerel gazetelerde çıkan çöp haberlerini eleştiren Yıldırımer, "Medya, vatandaşları bize karşı kışkırtıyor oysa çöpçülerin sağlığı ne olacak bunu kimse düşünmüyor. Çöpçüyü insan yerine koymayanlara sesleniyorum: Gelin bizimle birlikte arabaların arkasında iki çöp poşeti kaldırın, bakalım nasıl bir işmiş" diye konuştu. Karşıyaka Belediyesi çalışanları olarak amaçlarının halka çile çektirmek olmadığını vurgulayan Haceli Düz ise, halktan anlayış beklediklerini açıkladı. Medyaya tepki gösteren Düz, "Grev ortamının sorumlusu kesinlikle biz değiliz, amacımız vatandaşımıza fazla çile çektirmeden işi bitirmektir" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Çankaya Belediyesi'nde CHP şovu

SONRAKİ HABER

Cezayir'de cumhurbaşkanı seçimi için 24 adaylık başvurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa