24 Ağustos 2000 01:00

Gazetemize 5 dava birden

Gazetemiz Yazıişleri Müdürü Fatih Polat'ın 21 Nisan 2000 tarihinde yayınlanan "Komuta Altındaki Demokrasi" başlıklı yazısıyla ilgili olarak Polat ve sorumlu yazıişleri müdürümüz Bülent Falakaoğlu hakkında dava açıldı.

Paylaş
Gazetemize beş dava birden
Gazetemiz Yazıişleri Müdürü Fatih Polat'ın 21 Nisan 2000 tarihinde yayınlanan "Komuta Altındaki Demokrasi" başlıklı yazısında "devletin askeri kuvvetlerini neşren tahkir ve tezyif ettiği" iddiasıyla Polat ve sorumlu yazıişleri müdürümüz Bülent Falakaoğlu hakkında dava açıldı.
İhbar üzerine Zeytinburnu Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın ardından Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından TCK'nın 1591'inci maddesi uyarınca açılan dava, 21.11.2000 tarihinde Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, Polat'ın, Türkiye'nin Latin Amerikalaştırıldığı ve askeri erkin devletin tepesinde bir veto kurumu işlevi gördüğüne işaret edilen yazısında, TSK'yı tahkir ve tezyif ettiği, Falakaoğlu'nun da yazıyı yayınlayarak suça iştirak ettiği ileri sürüldü.
Ayrıca sorumlu yazıişleri müdürümüz Bülent Falakaoğlu hakkında Polat'ın yazısının dışında, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından aynı gün görülmek üzere dört ayrı dava daha açıldı. Davaların açılma sebebi ise, çeşitli tarihlerde gazetemizin çeşitli sayfalarında yazarlarımız tarafından kaleme alınan ve devletin askeri kuvvetlerini, TBMM'yi ve cumhuriyeti neşren, tahkir ve tezyif edildiği ileri sürülen makaleler. Suç unsuru olduğu ileri sürülerek sorumlu yazıişleri müdürümüz hakkında dava açılan yazılar ise şunlar: 08.03.2000 ve 03.04.2000 tarihlerinde yayınlanan ve Ahmet Yaşaroğlu tarafından kaleme alınan "Taşeron Olma Hevesi" ve "Mantık Harika" başlıklı yazılar, 02.04.2000 tarihinde yayınlanan ve Cihan Soylu tarafından kaleme alınan "Milli İrade Yalanı" başlıklı yazı ile 17.04.2000 tarihinde Evrensel'den köşesinde yayınlanan "Demokrasi Tiyatrosu" başlıklı yazı.
ÖNCEKİ HABER

Krize balans

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa