24 Ağustos 2000 01:00

Krize balans

Devletin, istediği memurun işine son vermesini kolaylaştıracak olan KHK konusunda Cumhurbaşkanı'nın ikinci kez iadesi ile iyice tırmanan gerilim, dün gerçekleştirilen MGK'nın temel gündemiydi.

Paylaş
Krize balans
Devletin, istediği memurun işine son vermesini kolaylaştıracak olan kanun hükmünde kararname konusunda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ikinci kez iadesi ile iyice tırmanan gerilim, dün gerçekleştirilen MGK'nın temel gündemiydi. Toplantı sonucunda yayınlanan beş maddelik bildirinin ikinci maddesinin Cumhurbaşkanı ile hükümet arasında ipleri geren KHK ile gidilmek istenen düzenlemenin bir an önce yapılması istendi. Bunun Sezer'in dediği gibi kanunla mı, yoksa hükümetin dediği gibi KHK yoluyla mı yapılacağına dair açık bir ifadenin yer almadığı metinde, Meclis'e gerekli düzenleme konusunda ayak sürümemesi telkininin yapıldığı değerlendirilirken, devleti yönetenleri MGK'nın 28 Şubat 1997 tarihli kararları noktasında birleştirme yönünde bir uyarının yapıldığı dikkati çekti.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında, saat 09.30'da Çankaya Köşkü'nde başlayan toplantıya, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Cumhur Asparuk, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Emniyet Genel Müdür Vekili Tahsin Baş, OHAL Valisi Gökhan Aydıner katıldı.
İvedilikle yapılsın
Dört buçuk saat süren toplantı sonrasında yayınlanan bildirinin ikinci maddesinde, Milli Güvenlik Kurulu (MGK)'nun, "devletin demokratik ve laik yapısını yıkmayı, ülke bütünlüğünü bozmayı hedef alan, irticai, yıkıcı ve bölücü akımların kamu kurum ve kuruluşlarına sızmasını önleyecek ve bu faaliyete karışmış olan kamu görevlilerinin de süratle ayıklanmasını sağlayacak her türlü düzenlemenin ivedilikle yapılması hususunda tam bir görüş birliğine vardığı" bildirildi.
MGK Genel Sekreterliği'nin toplantıya ilişkin açıklaması şöyle: "MGK, 23 Ağustos 2000 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, kurul üyesi bakanlar, Kuvvet Komutanları, Jandarma Genel Komutanı ve MGK Genel Sekreteri'nin iştirakleriyle Çankaya Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde aylık olağan toplantısını yapmıştır.
Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Mesut Yılmaz da katılmış olup, gündem konularıyla ilgileri nedeniyle Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel toplantının bir bölümüne iştirak etmiştir.
Kurulun bu toplantısında; ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler gözden geçirilmiş, yasadışı irticai, bölücü, yıkıcı terör örgütleri ve organize suç örgütlerine karşı güvenlik güçleri tarafından yürütülen mücadelenin aylık değerlendirmesi yapılmış, bilhassa bu mücadelede devletin demokratik ve laik yapısını yıkmayı, ülke bütünlüğünü bozmayı hedef alan, irticai, yıkıcı ve bölücü akımların kamu kurum ve kuruluşlarına sızmasını önleyecek ve bu faaliyete karışmış olan kamu görevlilerinin de süratle ayıklanmasını sağlayacak her türlü düzenlemenin ivedilikle yapılması hususunda tam bir görüş birliğine varılmıştır.
Toplantıda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin siyasi, ekonomik ve sosyal sorunları gözden geçirilmiş; Kıbrıs Türk halkının öncelikle ulusal dava etrafında birlik ve beraberliğinin ve refahının güçlendirilmesi, siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanması için alınması gereken tedbirlerin bir eylem planına dönüştürülerek en kısa sürede uygulamaya konulması ve gerçekleştirilmesinin sağlanması kararlaştırılmıştır.
Toplantıda ayrıca, dönemin önem arz eden ve Türkiye'nin güvenliğini yakından ilgilendiren dış politik gelişmeler de gözden geçirilmiştir. Diğer taraftan halen işlemde bulunan MGK kararlarının uygulanma durumu hakkında MGK Genel Sekreteri tarafından kurula bilgi sunulmuştur."
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İkinci 500 de rantçı

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa