Çılgın Köpek tutuklandı

Kuzey İrlanda'da Kutsal Cuma Anlaşması uyarınca serbest bırakılan kanlı bir kontra lideri, faaliyetlerine tekrar başladığı için tutuklanarak cezaevine konuldu.

Çılgın Köpek tutuklandı
Kuzey İrlanda'da Kutsal Cuma Anlaşması uyarınca geçtiğimiz eylülde serbest bırakılan kanlı bir kontra lideri, faaliyetlerine tekrar başladığı için tutuklanarak cezaevine konuldu.
"Çılgın Köpek" adıyla tanınan Johnny Adair isimli kraliyetçi lider, evine ani bir operasyon düzenleyen Kraliyet Polisi RUC tarafından önceki gece yakalandı. Belfast kentindeki Shankill Yolu üstünde bulunan evi önünde yakalanan kontra elemanı, Maghaberry Cezaevi'ne gönderildi.
Kutsal Cuma Anlaşması, salıverilen cumhuriyetçi ve kraliyet yanlısı hükümlülerinin faaliyetlerine devam etmeleri durumunda cezaevlerine geri gönderilmelerini öngörüyor. İngiltere'nin Kuzey İrlanda'dan sorumlu bakanı Peter Mandelson, Adair'in tahliye şartlarını çiğnediğini açıklarken, "Kuzey İrlanda'da hiç kimsenin dokunulmaz olmadığını" söyledi. Mandelson, Adair'in terörist eylemlere karıştığı yönünde kesin kanıtlar bulunduğunu da belirtti.
Silahlı gösteriye katıldı
'Çılgın Köpek' lakaplı Adair, geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen bir kontra gösteriye silahlı korumalarıyla katılmış ve kraliyet yanlısı eylemi yönetmişti. Kraliyet yanlısı örgütlerin kendi aralarında girdikleri çatışmalarda iki kişi ölmüştü.
Adair'in yakalanması için düzenlenen ve yüzlerce RUC polisinin katıldığı operasyonun, Mandelson'ın güvenlik danışmanlarıyla yaptığı toplantıdan sonra başlatıldığı öğrenildi. Kısa bir sürede Shankhill Mahallesi'ni kuşatan polis birliklerinin, Adair'in evini sararken, yollara barikatlar kurarak halkı evlerine soktukları belirtiliyor.
UDA'dan tehdit
UDA'nın siyasi kanadının lideri John White, Adair'in tutuklanmasının 'tansiyonu yükselteceğini ve durumu kötüleştireceğini' söyledi. White "Sanırım polis bir hata yapıyor. Eğer Adair'i son olayları yönlendirmekle suçluyorlarsa, bunu cezaevinden de yapmaya devam edebilir. Polis büyük bir risk alıyor" dedi.
Geçtiğimiz pazartesi günü Ulster Gönüllü Gücü (UVF) isimli kraliyet yanlısı örgütün elemanlarının Jackie Coulter ve Bobby Mahood isimli UDA üyelerini öldürmelerinden sonra kraliyet polisi iki yıl aradan sonra ilk kez Belfast sokaklarında devriye gezmeye başlamıştı.
RUC operasyonlarının sürdüğü belirtilirken, hükümet yetkililerinin çatışmaları önlemek çin kontra çetelerinin temsilcileriyle görüşmeler yaptıkları bildirildi. UVF lideri Billy Hutchinson ise 'çatışmaların şiddetleneceğini' söyledi.
www.evrensel.net