23 Ağustos 2000 01:00

Türk-İş'ten EXSA grevine destek

Türk-İş'e bağlı sendikaların Adana şubeleri, 66 gündür süren EXSA grevine destek ziyaretinde bulundular.

Paylaş
Türk-İş'ten EXSA grevine destek
Türk-İş'e bağlı sendikaların Adana şubeleri, 66 gündür süren EXSA grevine destek ziyaretinde bulundular. Türk-İş Adana Bölge Temsilcisi Hüseyin Elbek öncülüğünde gerçekleştirilen ziyaret dün, saat 11.00'de DİSK/Tekstil EXSA Şubesi'nde gerçekleştirildi.
Sendikaların şube başkanları ve yöneticilerinden oluşan ziyaretçileri, DİSK Bölge Temsilcisi Yusuf Yürekli karşıladı. Çok sayıda grevci EXSA işçisinin de katıldığı ziyarette ilk konuşmayı yapan Yürekli, grevin 65. gününe girdiğini ve ilk gündeki heyecanı ile devam ettiğini söyledi. Adana'nın 40 derece sıcaklığı altında işçilerin bıkmadan mücadelesini sürdürdüğünü belirten Yürekli, yapılan destek ziyaretlerinin kendilerini sevindirdiğini ifade etti. Özellikle Türk-İş yöneticilerinin toplu olarak maddi ve manevi destekte bulunmasının önemli olduğuna değinen Yürekli, sınıf dayanışması açısından buna ihtiyaç olduğunu kaydetti.
Sabancı'nın en son yaptığı teklifte işçi ücretlerini 6-7 kaleme ayırdığını ve işçiye asgari ücret dayattığını vurgulayan Yürekli, işçiyi sefalete mahkûm eden bir anlayışla karşı karşıya olduklarını, amaçlarının işçinin insanca yaşamını sağlayacak bir ücret ve toplusözleşme olduğunu söyledi.
Türk-İş adına konuşan Hüseyin Elbek ise EXSA işçisinin azimle sendikalaşmak ve taşeron çalışmayı reddetmek için mücadele ettiğini kendilerinin bu mücadeleyi önemsediklerini ve desteklediklerini belirtti. İlk günden beri EXSA mücadelesini takip ettiklerini ve maddi manevi destekte bulunduklarını vurgulayan Elbek, "EXSA işçisinin azmi ve geleceğini garanti altına alma mücadelesini Türk-İş olarak saygıyla karşılıyoruz" dedi. Türk-İş olarak grevci işçilere destek olmaya geldiklerini ve gıda ile para yardıma yaptıklarını söyleyen Elbek yardımın miktarını açıklamaya gerek duymadıklarını belirtti.
Vahşi kapitalizm yaratılmak isteniyor
Türkiye'de kayıt dışı ekonominin alabildiğine hızlandığını, taşeronlaştırmanın yoğunlaşarak sürdüğünü, özelleştirme ile sömürünün en üst boyuta çıkarılmak istendiğini belirten Elbek, böyle bir ortamda işçilere kölece bir yaşamın dayatıldığının altını çizdi. Ülkede batık bankaların parasının emekçilerden çıkarıldığını, verginin emekçilerden alındığını, hayali ihracatın emekçilerden çıkarıldığını belirten Elbek, IMF ve Dünya Bankası'nın emirleri doğrultusunda ülkenin talan alanı haline getirildiğini ve çokuluslu şirketlerin yerli şirketleri kendi payandası haline getirerek vahşi bir kapitalizm yarattığını söyledi. İşçilerin kendi kaderini kendilerinin çizmesi gerektiği fikri ile mücadele etmesi gerektiğini de dile getiren Elbek, "Yoksa biz daha çok konuşuruz, daha çok toplantı yaparız" dedi. Elbek, EXSA işçilerine başarılar diledikten sonra Türk-İş olarak yardımlarının süreceğini belirterek konuşmasını bitirdi. EXSA işçileri ise, "Yaşasın sınıf dayanışması", "Direne direne kazanacağız", "Yaşasın EXSA mücadelemiz" sloganlarını attılar.
ÖNCEKİ HABER

Grev kırıcılığına polis desteği

SONRAKİ HABER

Bursa'da devrilen tırdaki zeytinyağı tenekeleri yola saçıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa