23 Ağustos 2000 01:00

Gürtuna halkın sağlığıyla oynuyor

Grev İstanbul'da etkisini hissettiriyor. Beyazıt, Sultanahmet ve Gülhane Parkı'nda çöp dağları oluştu. Belediye Başkanı Gürtuna, halkın sağlığını tehlikeye atarak uzlaşmama inadını sürdürüyor.

Paylaş
Gürtuna halkın sağlığıyla oynuyor
Şahin Bayar
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bazı ilçe belediyelerinde başlayan grev, etkisini hissettirmeye başladı. Özellikle İstanbul'un merkezi yerleri olan Beyazıt, Sultanahmet ve Gülhane Parkı gibi halkın ve turistlerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde çöp dağları oluşmaya başladı. İşçilerin istediği ücreti vermeyen ve greve neden olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, halkın sağlığını da tehlikeye atarak uzlaşmama inadını sürdürüyor. Grevci işçiler, çöp dağlarının oluşmasına Gürtuna'nın sebep belirtiyorlar.
Kendilerini hedefe koyan gazetelere ve televziyon kanallarına tepki gösteren işçiler, İstanbul halkının temiz bir kentte yaşama hakkına sahip olduğunu ifade ettiler. Gazetemize konuşan grevci işçilerden Haydar Karahasan, "Biz çöp dağlarının oluşmasını istemiyoruz. İstanbul halkının temiz ve sağlıklı bir yaşama hakkına sahip olduğunu düşünüyoruz. Bunun sebebi biz değiliz. Bizim istediğimiz fazla bir para değil. Devlet İstatistik Enstitüsü'nün dört kişilik bir ailenin geçinebilmesi için açıkladığı 530 milyon liralık bir rakam var. Ancak biz 430 milyon lira istiyoruz. Bu parayı versin grevi bitirelim. Halk da bu sıkıntıyı çekmesin" dedi.
Grevin bir günü
"Sabah geliyoruz, akşama kadar bekliyoruz. Geceleri gözcü olarak diğer arkadaşları geziyoruz. Günde 6-7 defa ziyaret ediliyoruz. Ziyaretçiler bazen çok kalabalık geliyorlar, bazen gruplar halinde geliyorlar" ifadeleriyle grevin bir gününü özetleyen Mustafa Karataş adlı işçi ise, "400 milyon lira ücret istiyoruz. Bunu da sonuna kadar götüreceğiz. Sözleşme ne zaman imzalanırsa imzalansın, bedeli ne olursa olsun sonuna kadar götüreceğiz" diye konuştu.
Çöplerin birikmesine belediye başkanlarının sebep olduğunu söyleyen Karataş, "Basın pek bizim sorunlarımızla ilgilenmiyor, pek destek vermiyor" sözleriyle sitemde bulundu.
Halil Korkmaz adlı işçi ise grevi sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti. 190-200 milyon lira arasında ücret aldıklarını dile getiren Korkmaz şunları söyledi, "Bu parayla çoluğumuzu-çoçuğumuzu geçindirmek zor. Kiramız var. Gece-gündüz burada bekliyoruz, belediyenin arkasında çöpler duruyor. Onları aldırmıyoruz. Sonuna kadar direnmeye mecburuz. Gürtuna, ne zaman gelip masaya oturursa, o zamana kadar bekleyeceğiz."
Petrol-İş'ten belediye işçilerine destek
Öte yandan Petrol-İş Genel Sekreteri Mustafa Çavdar, İstanbul ve İzmir belediyelerinde başlayan grevi desteklediklerini bildirdi. Çavdar yaptığı açıklamada, "Petrol-İş, tüm gücü ile belediye işçisinin yanındadır ve onlarla dayanışma içerisindedir. Kamuoyunu uyarıyoruz ve belediye işçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Gerginlik MGK'ya taşınıyor

SONRAKİ HABER

Bursa'da devrilen tırdaki zeytinyağı tenekeleri yola saçıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa