22 Ağustos 2000 21:00

Gerginlik MGK'ya taşınıyor

KHK gerginliği, bugünkü MGK toplantısının ana gündemini oluşturacak. Sezer'in başkanlık edeceği toplantıda, hükümet kanadı, askerin desteğini almak için çaba gösterecek.

Paylaş
Gerginlik MGK'ya taşınıyor
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in memurların işgüvencesini yok eden KHK'yı ikinci kez hükümete iade etmesiyle zirveye ulaşan gerginlik, bugün MGK'nın ana gündemini oluşturacak.
Sezer'in başkanlık edeceği MGK toplantısında, hükümet kanadının askerin de desteğini almak için bastıracağı belirtiliyor. Buna karşılık Sezer'in hukuken haklı olduğunu dile getirerek tavrındaki ısrarını sürdüreceği ifade ediliyor. Sezer'in KHK'yı MGK toplantısının öncesinde iade etmesinin de bu yönde bir mesaj olduğu dile getiriliyor. Ancak, MGK toplantısında "ortada bir noktada" uzlaşıldığı gibi bir görüntü oluşsa bile, çatışmanın ve krizin bu toplantıyla da sona ermesi beklenmiyor.
Sezer'in KHK'yı ikinci kez iade ederken daha sert bir üslup kullanması ve "Sadece görevli değil, aynı zamanda yetkiliyim. KHK'yı onaylamak zorunda değilim" demesi ve Ecevit'in de önceki akşam, sert bir yanıt vererek Cumhurbaşkanını "irtica ve bölücülükle mücadelede işimizi zorlaştırıyor" diyerek suçlamasının ardından, dün Başbakanlık'ta gergin bir gün yaşandı. Ecevit'in önceki güne göre "daha sakin" olduğu dikkat çekerken, birçok randevu iptal edildi. Yılmaz'ın Bulgaristan'dan dönmesinin ardından saat 15.15'te liderler zirvesi başladı. Toplantıya, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın yanı sıra DSP'li Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan da katıldı.
ANAP kanadından Sezer'e destek
Hükümet partilerinin genel başkanları dışındaki siyasiler ve patron örgütlerinin başkanları "sorunun bir an önce aşılmasını" dilerken, ANAP Grup Başkan Vekili Beyhan Aslan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e destek vererek hükümetin "yek vücut olmadığını" gösterdi. Yine ANAP'lı TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır da Sezer'in doğru olanı yaptığını söyledi.
Aslan, Sezer'in KHK'yı imzalamaması ve hükümetin bir inatlaşma içinde görünmesinin yanlış olduğunu belirterek, "Hukuk, her şeyin üstündedir. Devlet, hukukun üstünde olamaz. Devlet, hukukun emrindedir" dedi. AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Aslan, hükümetin Sezer ile bir inatlaşmaya girmesini yanlış bulduğunu söyledi. Hükümetin, KHK'yı, "İmzalamak zorunda" görüşüyle 2. kez Cumhurbaşkanı'na göndermesinin bir inatlaşa görüntüsü yarattığına dikat çeken Aslan, ısrar edilenin, "TBMM'den geçmiş bir yasa olmadığını", bu nedenle Cumhurbaşkanı Sezer'in imzalamak zorunluluğu bulunmadığını ifade etti. Demokrasilerin bir uzlaşı rejimi olduğunu kaydeden Beyhan Aslan, "Hükümet Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında toplanmalı. Taraflardan biri diğerini ikna etmelidir. Hukuk her şeyin üstündedir. Hukuk devletin emrinde olamaz. Devlet hukukun emrindedir" dedi.
'Hükümet kendine çekidüzen versin'
ANAP Bursa Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır, memurlarla ilgili düzenlemenin KHK'yla değil, yasayla düzenlenmesi gereken bir husus olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı burada hiç şüphesiz görev ve yetkilerini tam olarak kullanmıştır" dedi.
Yalçınbayır, gazetecilere yaptığı açıklamada, kararnameyle ilgili TBMM'de 4 kanun tasarısı bulunduğunu, bunlardan ikisinin Plan ve Bütçe, birinin Adalet, birinin de İçişleri komisyonlarında olduğunu belirtti. Tasarıların, DSP ve MHP'li milletvekillerinin başkanlıklarını yaptığı bu komisyonlarda 29 Haziran 1999 tarihinden bu yana beklediğini söyleyen Yalçınbayır, "Sayın Ecevit'in beyanlarını anlamak mümkün değildir. Bunlar yorgun ifadelerdir. Hükümetin bu konuda kendisine çekidüzen vereceğini ümit ediyorum" diye konuştu.
Meclis toplanmıyor
TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, memurlarla ilgili kararnamenin Cumhurbaşkanı tarafından ikinci kez iade edilmesiyle ilgili olarak, "Konu, bir anlayış içerisinde, bir uzlaşı içerisinde halledilsin. Bu mümkündür" dedi. "Meclis'in olağanüstü toplanması gündeme gelebilir mi?" sorusu üzerine de Akbulut, şunları kaydetti: "Sayın Başbakan, Meclis'in toplanmasına şimdilik gerek olmadığını söyledi. Zaten, 1 Ekim'de toplanacağız. Öyle ifade ettiler. Meclis'in toplanabilmesi, milletvekillerinin yeteri sayıda talepleri ile mümkündür. Tabii, gruplar destek vermedikten sonra, yani milletvekilleri yeteri sayıda imzayı toplayamadıkları sürece, Meclis'in toplanmasında veya toplantıya çağrılmasında bir yarar yoktur."
Ankara Ticaret Borsası (ATB)'nın Et Kombinası temel atma töreninde gazetecilerin kararname ile ilgili sorularını yanıtlayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalap, "Türkiye bir hukuk ülkesidir. İşlemler yürür. Sorunlar aşılır. Bunu bir kriz olarak pek değerlendirmeyelim" demekle yetindi.
Patronlar 'barış' istiyor
Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) Birliği Başkanı Fuat Miras da kararname krizini değerlendirirken, devletin tepesinde kavganın yanlış olacağını belirterek, tarafların bir an evvel uyuşup milleti rahatlatmaları gerektiğini kaydetti.
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ise 3 yıllık bir ekonomik programın ortaya konduğu ve herkesin destek verdiği bir ortamda hiç kimsenin devletin tepesinde herhangi bir kargaşa çıkarmaya hakkı bulunmadığını söyledi. Türkiye'nin istikrara en fazla ihtiyacı olan günlerden geçtiğini de belirten Çağlayan, "Onlar da aklıselim içinde oturup uzlaşıp, anlaşırlar. Bu kararnamenin imzalanmaması da dünyanın sonu değil. Ancak iş alemi böyle şeylere taviz vermeyecek, böyle şeyleri kabul etmeyecek" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Coşku ile örülen sevda

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa