Gürtuna grev kırıcılığından vazgeçsin

İstanbul'da bir haftadır grev yapan belediye işçileri Büyükşehir Belediye Başkanı Gürtuna'nın talimatıyla grev kırıcılığına başvurulmasına tepkili.

Gürtuna grev kırıcılığından vazgeçsin
Şerif Karataş
Edirnekapı'da bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Yol Bakım Şefliği 1. Bölge Müdürlüğü, İşletmeler Müdürlüğü, Trafik Müdürlüğü Avrupa Yakası Şefliği ve Zabıta Müdürlüğü'nde çalışan işçilerin grevi 8. gününü geride bıraktı. Her gün çeşitli etkinlikler yaparak grevlerini kamuoyuna duyurmak isteyen işçiler, grevlerine karşı duyarsız kalan medyaya tepki gösteriyorlar.
İşçiler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'ya da seslenerek grev kırıcılığından vazgeçmesini istiyorlar. Grev kırıcılığı karşısında sessiz kalmayacaklarını söyleyen Yol Bakım 1. Bölge Müdürlüğü İşyeri Temsilcisi Niyazi Durmuş, grevin başarıyla bitmesi için her türlü mücadeleyi vereceklerini söyledi. Yol Bakım Müdürlüğü'nde çalışan İsmail Kaplan ise, kendi aralarında grevi nasıl kazanabilecekleri yönünde tartışmalar yaptıklarını kaydederek, işverenin grev kırıcılığı yönündeki çabalarının başarılı olmayacağını dile getirdi. Kaplan, klasik eylemler yerine yeni eylemler gerçekleştirmek istediklerini belirterek, kamuoyunu yanlarına çekmek için de neleri yapabileceklerini tartıştıklarını ifade etti.
"Taşeron şirketlerin istediği kadar para istemiyoruz. Bu insanları sokağa dökmenin anlamı yok. Çevre belediyelerde işçiler ne istiyorsa biz de onu istiyoruz. Bizim karnımızı doyursa herhalde sokağa çıkmayız" diyen Trafik Müdürlüğü Avrupa Yakası Şefliği İşçisi Bekir Celen, halktan destek beklediklerini belirtti. Celen ayrıca basına seslenerek, "Basın bizim sesimizi duyursun. Duyurmazsa yarın hak dava ederiz bunlara. Görünen, görmezden gelinemez" diyor.
Zabıta Müdürlüğü'nde geçen cuma günü Romen işçi getirilerek grev kırıcılığı yapılmak istendiğini hatırlatan müdürlük çalışanı Musa Aslan ise, "İnsanlar burada ekmek mücadelesi veriyor. İnsanlar ekmeklerini kaybetmek istemez. Bunun için de gereği yapıldı. O insanların çalışmasına müsaade edilmedi" dedi. Belediye Başkanı Gürtuna'nın grev kırıcı davranışlardan vazgeçmesi gerektiğini dile getiren Aslan, "Bu tamamen emek mücadelesi, onun da buna saygı göstermesini istiyoruz" diye konuştu. Aydın Yıldız da yasal haklarını kullandıklarını belirterek, sendikanın patrona dava açtığını kaydetti.
İşletmeler Müdürlüğü'nde çalışan Ahmet Sur ise, kendileri hakkında bazı basın organlarında çıkan haberlere kızgın, kızgınlığından bize de pay çıkarıyor: "Size de kızgınız, bunları uyarmıyorsunuz diye. Bir ara belediye işçilerini eleştiren haberler yapıyorlardı. Şimdi niye yapmıyorlar. Grevde olan işçileri göstermiyorlar da olmadık haberleri 20 dakika veriyor. Biz burada eziyet çekiyoruz. İlgilenen yok."
İşletme Müdürlüğü'nde çalışan Enver Çolak, halkın sağlığını düşündüklerini belirterek, "Medya parayı koymuş cebine ona uşaklık yapıyor, buna uşaklık yapıyor. Temizliğini biz yapıyoruz, yangını biz söndürüyoruz. Tamirle biz ilgileniyoruz. Her şeyi biz yapıyoruz. Medya artık utanmalı. TV kanalları karı-kız peşinde. 190 milyon lira maaş alıyoruz. Belediye Başkanı dedi ki 'Onlara 1 milyar da yetmiyor' diyor! E, yetmiyor! 190 milyon lira maaş alıyoruz. 1 milyarın üçte birine imza atacağız dedik. Yine ses yok. Ayıptır. Yarın okullar açılacak. Çocuklarımız perişan. Çantası var, kalemi var, defteri kitabı var... Bunlar utanmalı" diyor.
www.evrensel.net