22 Ağustos 2000 01:00

Grev kararlılığı engel tanımıyor

Gaziosmanpaşa'da eylem yapmak isteyen grevci belediye işçilerine polis saldırdı. İşçiler, saldırı ve gözaltılara rağmen belediye önünde toplanarak eylemlerini gerçekleştirdi.

Paylaş
Grev kararlılığı engel tanımıyor
Belediye-İş Sendikası'na üye grevci işçiler dün Gaziosmanpaşa (GOP) Belediyesi önünde oturma eylemi yaptı. Küçükköy Beşyol'da bulunan Yol Bakım ve Fen İşleri Müdürlüğü'nden yürüyerek GOP Belediyesi'ne gelmek isteyen işçiler polis tarafından engellendi. Beşyol'dan Küçükköy Merkez Camisi'ne kadar yürüyen işçilere karşı cop kullanan polis Belediye binasında Belediye-İş Baştemsilcisi Cemal Kaya ile birlikte üç işçiyi iki saat gözaltında tuttu.
Belediye önünde toplanan işçiler, "Ekmek yoksa barış da yok", "Taşerona değil işçiye bütçe", "Belediye işçisi köle değildir", "IMF'nin itleri, yıldıramaz bizleri, "Vur vur inlesin Gürtuna dinlesin", "Adil düzen dediler, hakkımızı yediler", "Ali Müfit şaşırma, sabrımızı taşırma" sloganlarını atan işçiler basının grevlerine duyarsız kalmasını da "Suskun basın istemiyoruz" sloganıyla protesto ettiler. Sayıları 1500'ü bulan belediye işçilerine ilk konuşmayı yapan Belediye-İş 1 No'lu Şube Başkanı İsmail Kaya, grevinin 7. gününü de doldurduklarını belirterek, işçilerin sesine kulak verilmesi gerektiğini söyledi. Belediye-İş Başkan Vekili Mustafa Solmaz ise, grev yapmak istemediklerini belirterek amaçlarının çocuklarının ekmeklerini büyütmek olduğunu kaydetti. Belediyelerin taşerona ve müteahhitlere para bulabildiğine dikkat çeken Solmaz, işçiye para olmadığını kaydetti. Solmaz'ın konuşmasından sonra oturma eylemi yapan işçiler, buradan Büyükşehir Belediyesi önüne geçtiler.
ÖNCEKİ HABER

Kararname krizinde 2. raunt

SONRAKİ HABER

ABD'de küçük uçak düştü: 6 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa