Ekmek yoksa bomba yesinler!

1999 yılında dünyada 30.3 milyar dolarlık silah satıldı. ABD, 11.8 milyar dolarla yine en büyük ölüm tüccarı.

Ekmek yoksa bomba yesinler!
ABD ve diğer emperyalistlerin "barış ve demokrasi" hamiliğine soyunduğu bir dönemde, uluslararası silah satışları yeni rekorlara doğru koşuyor. Devletler arası silah ticaretinin, 1999 yılında 30.3 milyar dolar hacimle, 1996'dan bu yana görülen en yüksek rakama ulaştığı açıklandı. ABD ise, dünyanın en büyük silah tüccarı unvanını daha da sağlamlaştırdı.
ABD Kongresi'ne bağlı bir araştırma birimi tarafından hazırlanan rapora göre, ABD'li silah tekelleri, geçen yıl boyunca 11.8 milyar dolarlık silah sattılar. Bu rakam, toplam silah satışlarının üçte birini oluştururken, Avrupalı emperyalistlerin toplam satışından da fazla oldu.
İstikrarlı yükseliş
Silah satışlarının, Körfez Savaşı sonrası ulaşılan düzeye "henüz" yaklaşamadığı gözlendi. Ancak ABD'nin, son yıllarda istikrarlı bir "yükseliş trendi" içinde bulunduğu görülüyor. ABD'nin dünya devletlerine yaptığı satışların toplamı, 1997'de 7.7 milyar dolarken 1998'de 10.3 milyar dolara çıktı. 1999 rakamları, bu çıkışın devam ettiğini gösterdi.
Her yıl ABD Kongresi'ne sunulan raporun yazarı Richard F. Grimmett, yaptığı yorumda, "ABD, en büyük silah tedarikçisi olarak konumunu, hem tüm dünyada, hem de gelişmiş ülkeler nezdinde güçlendirmiştir" dedi.
Rusya ve Çin çıkışta
ABD'nin yanı sıra, "çıkış" içinde olan bir diğer emperyalist de Rusya oldu. Rusya'nın 1999 yılı silah satışı, 4.8 milyar dolara ulaşarak, bir önceki yılın neredeyse iki katına vardı. Rus tekelleri, 1998'de 2.6 milyar dolarlık silah satabilmişlerdi. Uzmanlar, bu çıkışın nedeninin, Rusya'nın Asya, Ortadoğu ve Afrika pazarlarında başlattığı yeni hamleler olduğunu kaydediyor. 1999 satış gelirinin neredeyse yarısı ise, Çin'in 40-60 arası Su-30 jet uçağı almasıyla geldi. Hindistan'a da birçok gelişmiş silah satıldı. Grimmett, Çin ve Hindistan'ın önümüzdeki yıllarda Rusya'nın en "yağlı" müşterileri olmaya devam edeceğini belirtti.
Bu arada, Çin de, 1.9 milyar dolarlık satışla, 1999'un "yükselen tüccar"larından biri oldu. Bu rakam, bir önceki yıl ulaşılan 925 milyon dolarlık gelirin iki katından fazla. Çin'in, bu rakamla son 7 yılın rekorunu kırdığı belirtiliyor.
Raporda, Çin'in bu "başarı"sı; Asya, Afrika ve Ortadoğu'da yapılan küçük çaplı anlaşmalar ile Pakistan'a bağlandı.
Pakistan, Çin'in en önemli müşterilerinden biri kabul ediliyor. Bu ülke, son yıllarda Çin yönetiminden özellikle füze geliştirme konularında destek almıştı.
Ekmek yerine silah
Geçmişte olduğu gibi, dünya silah satışının üçte ikisi gibi büyük bir oranın azgelişmiş ülkelere yönelik olduğu da dikkat çekti. Halkları açlık ve yoksulluk içinde yaşam savaşı veren azgelişmiş ülkeler, geçtiğimiz yıl ABD'den 8.1 milyar dolar, Rusya'dan da 4.1 milyar dolarlık silah satın aldılar.
1999 yılında, en "iştahlı" alıcılar arasına katılan yeni bir ülke daha oldu. Güney Afrika, 3.3 milyar dolarlık silah alımıyla; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve İsrail'in yanında yerini aldı.
Amerikan raporu, önümüzdeki yıllarda silah üreticisi devletler arası rekabetin şiddetleneceğine işaret ederken, ABD'nin avantajlı konumunun da süreceğini vurguladı.
www.evrensel.net