21 Ağustos 2000 01:00

Gürtuna topu sendikacılara atıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı A. Müfit Gürtuna, işçilerin taleplerini kabul etmek yerine basına yaptığı açıklamalarla topu sendikacılara atıyor.

Paylaş
Gürtuna topu sendikacılara atıyor
Basına yaptığı açıklamalarla, "Önünde sonunda anlaşma olacaktır. Bunu en çok da işçilerimiz için istiyorum. Çünkü grev sırasında maaş alamıyorlar ve sıkıntı çekiyorlar. Biz bunu istemiyoruz" diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı A. Müfit Gürtuna, işçilerin taleplerini kabul etmek yerine topu sendikacılara atıyor. Olanaklarının ve bütçelerinin sınırlı olduğunu söyleyen Gürtuna, FP'li belediyeler dışında hemen hemen tüm belediyelerde sözleşme imzalandığını unutuyor. İşçiler, Gürtuna'nın greve ilişkin, "Çocukları okula gidecek, yakıt ve üst baş almak zorunda olan işçiler zor durumda kalacaklar" gibi açıklamalarını ise grevi kırma girişi olarak değerlendiriyor. Sözleşme görüşmelerinde yüzde 32-33 artış teklif ettiklerini belirten Gürtuna, "Onlar ise enflasyon oranının baz alınmasını istiyorlar. Ancak bizim verdiğimiz rakam zaten hükümetin açıkladığı oran olan yüzde 25'in üstündedir" diyerek sendika temsilcilerinden de daha anlayışlı olmalarını istedi.
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Belediye-İş Sendikası 3 No'lu Şube Başkanı Hüseyin Ayrılmaz, Gürtuna'nın sözleşme masasında söylediklerinden farklı bir şey söylemediğini belirterek, belediye işçisinin mağdur olmaması için yüzde 70 zam vermek zorunda olduğunu söyledi. Enflasyonun hükümetin hedeflediği gibi yüzde 25 olmadığını ifade eden Ayrılmaz, resmi rakamlarla enflasyonun yüzde 58 olduğunu söyledi. Ayrılmaz, Sabancı'nın işyerlerinde ve başka yerlerde yüzde 60'ın üzerinde sözleşmeler imzalandığını söyledi. Gürtuna'nın teklifini kabul etmeleri durumunda, belediye işçisinin 180-200 milyon lira olan ücretinin en çok 240 milyon lira olacağını belirten Ayrılmaz, bu teklifin kabul edilemez olduğunu söyledi. Ayrılmaz, diğer belediyelerde 370-400 milyon arası sözleşmeler imzaladıklarını, aynı sözleşmeyi imzalamaya hazır olduklarını, fakat bunun altında hiçbir sözleşmeye de imza atmalarının mümkün olmadığını söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Fazilet'in kılavuzu IMF

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa