21 Ağustos 2000 01:00

MHP'de Bahçeli'ye rağmen

   aday enflasyonu

Paylaş
MHP'de Bahçeli'ye rağmen
   aday enflasyonu
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "uyarı"sına rağmen, MHP İstanbul İl Başkanlığı aday sayısı ancak 8'e düşürülebildi. Kongrenin yapıldığı Abdi İpekçi Spor Salonu, sabah saatlerinde iki grup arasında çıkan kavga görüntülerine sahne olurken, basın mensupları da saldırıdan nasibini aldı.
MHP İstanbul İl 5. Olağan Kongresi, Abdi İpekçi Spor Salonu'nda az bir katılımla dün yapıldı. Sabah saatlerinde iki kişi arasında çıkan sözlü tartışma, diğer partililerin de katılımıyla kavgaya dönüştü. Kavga ancak, görevli partililerin ve polisin müdahalesiyle sona erdi. Bu sırada olayları görüntülemek isteyen basın mensupları da, MHP'lilerin saldırısına uğradı ve çekim yapmaları engellendi. Görevliler, çok az sayıda basın mensubu olduğu sırada meydana gelen kavgayı görüntüleyen bir kameramandan, görüntülerin diğer televizyon kuruluşlarına verilmemesini istedi.
Saat 11.00'de başlaması gereken kongre, hazırlıkların tamamlanamaması gerekçesiyle saat 12.15'te başlayabildi. İl Yönetim Kurulu Üyesi Murat Gültekin'in anonsuyla başlayan kongrede ilk olarak, kongre divan başkanlığına MHP Genel Sekreteri Abdurrahman Küçük seçildi. Genel Sekreter Küçük, sabah saatlerinde yaşanan kavgaya hiç değinmeyerek, kongrenin şölen havasında geçtiğini iddia etti.
Enginyurt da Yahnici'nin izinde
Kongreye, Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, TBMM İdare Amiri ve MHP İstanbul Milletvekili Ahmet Çakar, MHP Milletvekilleri İsmail Hakkı Cerrahoğlu ve Cemal Enginyurt da katıldı. Kongrede, MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici'nin önceki gün MHP Ankara İl Kongresi'nde yaptığı konuşmanın bir benzerini de İstanbul'da MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt yaptı. Türk Ceza Kanunu'nun 312 ve 125. maddelerinin kaldırılmasına kesinlikle karşı olduklarını söyleyen ve CHP ve HADEP'i "bölücü unsurlar" olarak nitelendiren Enginyurt, MHP'nin antidemokratik gösterilmeye çalışıldığını söyledi. Enginyurt, "Apo'yu asmadık diye, bize soruyorlar. Meclis'te sanki sadece MHP varmış gibi bize soruyorlar. Soranlar kim, ANAP'lılar, DYP'liler, FP'liler, DSP'liler... Siz asmak istediniz de biz mi engel olduk" diye konuştu.
8 aday çıktı
Kongrede 613 delege, yeni il yönetiminin yanı sıra, partinin büyük kongresine katılacak 105 delegeyi belirledi.
Önceki güne kadar MHP İstanbul İl Başkanlığı için 10 kişi adaylığını açıklarken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "aday sayısının bir ya da iki olması" şeklindeki uyarısının ardından aday sayısı ancak 8'e düşürülebildi. Konuşmaların ardından geçilen seçimlerde, il başkanlığı için, Hüseyin Şimşek, Halit Kanat, Mustafa Bekaroğlu, Nadir Altındal, Mustafa Şatıroğlu, Hasan Hüseyin Ceylan, Hasan Albay ve Akar Demirkol yarıştı.
ÖNCEKİ HABER

Çelik gibi sağlam bir umudun insanı

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa