20 Ağustos 2000 01:00

Çankaya ve Küçükçekmece

   belediyelerinde anlaşma

Paylaş
Çankaya ve Küçükçekmece belediyelerinde
   anlaşma
CHP'li Ankara Çankaya Belediyesi yönetimiyle, Genel-İş Sendikası arasında grev aşamasına gelinen toplusözleşme görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı. Genel-İş Çankaya-Gölbaşı Şube Başkanı Muharrem Topalak, belediye emekçilerinin kazanılmış haklarından hiçbir taviz vermeden, ücret dışında da yeni haklar elde edildiğini ve sözleşme ile taşeronlaştırmanın da yasaklandığını belirtti. Sözleşme 22 Ağustos Salı günü yapılacak Toplusözleşme Şenliği'nde imzalanacak.
Çankaya Belediyesi ile Genel-İş Çankaya-Gölbaşı Şubesi arasında 21 Şubat'tan beri devam eden ve 1900 işçiyi kapsayan sözleşme grev aşamasına gelmişti. İmzalanan sözleşmede, üzerinde en çok tartışılan ve taşeronlaştırmanın yasaklandığı "Sözleşmenin Güvencesi" (7.madde) ve "İşverenin, işini kendi işçilerine yaptırma zorunluluğu" (28. madde) maddeleri büyük ölçüde sendikanın talebi doğrultusunda belirlendi. Belediye işlerinin taşeronlara yaptırılmasının yasaklandığı bu maddelerin ihlali durumunda işçilere 4 aylık ücret tutarında tazminat ödenmesi yaptırımı getirildi. 13. maddedeki işten çıkarma bildiriminin 16 haftadan 24-28 haftaya çıkarıldığı ve kıdem ödemesinin 10 bin liradan 60 bin liraya çıkarılmasının kararlaştırıldığı sözleşmede, yemek yardımları da 700 bin liradan 1milyon 400 bin liraya çıkarıldı.
15 Mart 2000 ile 15 Şubat 2002 tarihleri arasında geçerli olacak sözleşmede ücret artışları yüzde 49 ile yüzde 74 arasında düzenlendi. Böylece en düşük net maaş 312 milyon lira olarak belirlendi. Anlaşmaya göre en düşük taban ücretleri de kıdem hariç, 6 milyon 800 bin liradan 11 milyon 150 bin liraya çıkarıldı.
Şenlikle imzalanacak
Gazetemize açıklama yapan Genel-İş Çankaya Gölbaşı Şube Başkanı Muharrem Topalak, kazanılmış hakların hiçbirinden geri adım atmadıklarını vurgulayarak, sözleşmenin şeffaf ve katılımcı bir tarzda yapıldığını söyledi. İşçilerin, bütün oturumlar hakkında bilgilendirildiğini belirten Topalak, sözleşmede taşeronlaştırmanın yasaklanmasının da önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Yeterli olmamasına rağmen oldukça olumlu bir sözleşme imzaladıklarını belirten Topalak, işçilerin büyük çoğunluğunun sözleşmeden memnun olduğunu söyledi.
Sözleşme, 22 Ağustos Salı günü saat 18.00'de Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda konserlerin ve halkoyunlarının yer aldığı bir şenlikte imzalanacak. Toplusözleşme Şenliği'ne, CHP Genel Başkanı Altan Öymen, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel-İş Genel Başkanı İ. Hakkı Önal ve Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz da katılacak.
Küçükçekmece'de de anlaşma
Öte yandan, yine Genel-İş'e bağlı İstanbul Küçükçekmece Belediyesi'nde de toplu iş sözleşmesinde yaşanan uyuşmazlık, önceki akşam anlaşma sağlanmasıyla sona erdi. Genel-İş 9 No'lu Şube ve belediye yetkilileri arasında imzalanan ve 800 işçiyi kapsayan sözleşmeye göre, yevmiye tabanı 12 milyon, kıdem tazminatı da 135 bin lira oldu. Birinci yıl ücretlere yüzde 20, ikinci yıl enflasyon artı 5 puan, ikinci yıl tüm parasal sosyal haklara aynı oranda zam yapılacak. Buna göre ortalama on yıllık bir işçinin yevmiyesi 15 milyon 750 bin lira, ücretler de ortalama 386 milyon lira oldu. Böylece imzalanan sözleşme sonucu yaklaşık yüzde 48 artış sağlandı. 1 Mart 2000'den itibaren geçerli olan sözleşmede idari maddeler olduğu gibi kabul edildi.
ÖNCEKİ HABER

Grev IMF'ye karşı!

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Maltepe mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa