19 Ağustos 2000 21:00

Grev IMF'ye karşı!

İstanbul'da grevci işçiler, IMF'ye karşı mücadele ettiklerini söylediler. İşçiler, taşeronun engellenmesi ve sokak muhalefetinin geliştirilmesi gerektiğini kaydettiler.

Paylaş
Grev IMF'ye karşı!
Şahin Bayar
İstanbul Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde greve çıkan işçiler, belediye başkanları tarafından kendilerine dayatılan IMF politikaları sonucu greve çıktıklarını söylediler. Grevin IMF ve emperyalist politikalara karşı olmasından dolayı siyasal bir içerik taşıdığına dikkat çeken işçiler, taşeronu da engelleyeceklerini ifade ettiler.
Grevde bulunan belediye işçilerinden Musa Erdoğan, belediye başkanlarının her yerde grevi kırmaya çalıştıklarını kaydetti. Erdoğan, "Her yerde kaçak işçi çalıştırıyorlar. Örneğin şu anda Topkapı halinde Romen işçi çalıştırıyorlar" dedi. İşyerlerinde pankart asıp beklemenin üretimi durdurmayı anlamsız kılacağını söyleyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Taşerona karşı hem yasal mercilere müracaat edeceğiz, hem de fiilen engelleyeceğiz. Bu sırada çıkan olayların sorumlusu da Gürtuna olacaktır. Çünkü bunlar Gürtuna'nın bilgisi dışında gelişmiyor."
"Biz emperyalizmin, IMF'nin dayatmış olduğu politikalara karşı boyun eğmek istemiyoruz. Bu grev IMF'ye karşı, IMF'nin bu ülke çalışanlarına yönelik saldırısına karşı olduğu için antiemperyalist bir yanı var. Dolayısıyla grevimiz demokratik ve siyasal bir içeriğe sahiptir" diyen Erdoğan, sokak ve kitle muhalefeti istediklerini belirtti.
Grevi sadece ücret olarak algılamadıklarını ifade eden Mehmet Cengiz adlı işçi ise, "Uluslararası emperyalizm ve bunların eşkıyası olan Amerika, mazlum halklara saldırıyor. Biz bunlara karşı evrensel bir dayanışma içindeyiz" diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın Almanya'ya gittiğini ve milyarlarca lira harcadığına işaret eden Cengiz, "İşçiye gelince para yok diyorlar. Böyle bir mantık olmaz. Biz mazlum halklar olarak, bizi sömürenlere karşı birleşmeliyiz" dedi. Taşeron işçiler çalışıyorken başarılı olmalarının mümkün olmadığını dile getiren Cengiz şöyle devam etti, "Bunu önlememiz gerekiyor. Önleyemezsek, teslim oluruz. Biz bunu kabul etmiyoruz."
'Oturucak halimiz yok'
Belediye işçilerinden Cemal Çelebi ise, grevin etkili olması için ilçe belediyelerinin de kendilerine destek vermesi gerektiğini söyledi.
Daha önce 1992'de greve çıktıklarını ve o grevin çok etkili olduğunu belirten Cemal Eser de, "Şimdi ilçe belediyelerin hepsinde taşeron çalışıyor. Elimizi kolumuzu bağladılar. Ama burada oturacak halimiz yok" diyor. Cafer Kılıç adlı işçi de grev kırıcılığına kalkışacakları uyarıyor: "Bu bir ekmek kavgasıdır. Taşeronu engelleyeceğiz."
ÖNCEKİ HABER

Grev kırıcılara karşı dayanışma

SONRAKİ HABER

Kızıltepe JİTEM davasında mütalaa istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa