19 Ağustos 2000 01:00

Al Gore halkı hatırladı

ABD'de Demokrat Parti'nin genel kongresinde partinin başkan adaylığını resmen kabul eden Al Gore, seçilirse "tekellerden değil, halktan yana çalışacağını" söyledi.

Paylaş
Al Gore halkı hatırladı
ABD'de Demokrat Parti'nin genel kongresinde partinin başkan adaylığını resmen kabul eden Al Gore, başkan seçilirse "tekellerden yana değil, halktan yana çalışacağını" söyledi.
Los Angeles kentinde yapılan kongrenin kapanışında, canlı yayınla onmilyonlarca Amerikalıya hitap eden Gore, Cumhuriyetçi aday George W. Bush ile kendisinin uygulayacağı politikalar arasında farklar olduğunu kanıtlamaya çalıştı.
Cumhuriyetçilerin güçlüden, kendisinin ise halktan yana olduğunu iddia eden Gore, özellikle de güçlü sigara, petrol, ateşli silah ve ilaç şirketlerini hedef aldı. Cumhuriyetçilerin desteklediği bu lobilerin halkın yaşamını zorlaştırdığını söyleyen Gore, kendisinin başkan olması halinde tütün lobisine "kesinlikle geçit vermeyeceğini" anlattı.
Gore, konuşmasında, "Başkanlık popülerlik yarışı değil. Önemli olan insanlar için çalışmak. Beni seçerseniz en heyecan verici politikacı olmayacağım belki, ama her gün sizin için çalışacağım" dedi.
Boş vaatler
"Daha iyi, adil ve refah içinde Amerika" sloganını kullanan Gore, 8 yıllık Clinton politikalarının takipçisi olacağını da belirtti. Gore, ABD'li tekellerin kasalarını doldurarak işçi ve emekçileri daha da yoksullaştıran Clinton'ı takip ederek nasıl "halktan yana" çalışacağını ise açıklamadı.
Cumhuriyetçilerin savunduğu vergi kesintisinin "iyi giden ekonomiyi tehlikeye atacağını" söyleyen Gore, buna izin vermeyeceğini belirtti. Gore, ayrıca çevre için 25 yıldır çalıştığını ve hiçbir çocuğun hava ve su kirliliği sorunuyla karşılaşmaması için elinden geleni yapmaya devam edeceğini iddia etti.
ÖNCEKİ HABER

Priştine'de şiddetli patlama

SONRAKİ HABER

Esenyurtlu kadınlar talepleriyle 1 Mayıs’ta alanda olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa