Tartışmalı film gösterimde

Yönetmenliğini Roland Emmerich'ın gerçekleştirdiği ve başrolünde Mel Gibson'ın oynadığı tartışmalı film "Patriot" (Vatansever) bugün gösterime giriyor.

Tartışmalı film gösterimde
Yönetmenliğini Roland Emmerich'ın gerçekleştirdiği ve başrolünde Mel Gibson'ın oynadığı tartışmalı film "Patriot" (Vatansever) bugün gösterime giriyor. Amerikalıların İngilizlerle yapıkları savaşları konu edinen film, İngilizleri çok fazla acımasız gösterdiği; savaş sırasında görev alan siyahları görmezden geldiği ve Amerika'nın gerçek sahibi olan yerlilere değinmediği gerekçesiyle gösterildiği ülkelerde eleştirilere uğramıştı.
Mel Gibson'ın 1995 yılında gösterime giren ve uzun süre ilgiyle izlenen filmi "Cesur Yürek de İngilizlerin eleştirilerine maruz kalmıştı.
Filmin konusuna gelince; yıl 1776. Daha önce birçok savaşta görev alan Benjamin Martin, artık çiftliğinde sakin bir hayat sürmekte ve yedi çocuğunu büyütmekle uğraşmaktadır. Fakat Güney Carolina eyaletinin asilere katılmaya karar vermesi ile tüm karşı çıkmasına rağmen en büyük oğlu Gabriel, orduya katılır. Uzun zaman önce savaştan uzak durmaya karar veren Martin'in elinden bir şey gelmez.
Çok geçmeden Gabriel yaralı olarak eve döner. Bu arada Albay Willilam Tavington, Gabriel'in asılacağını söyleyerek onu esir almaya gelir.
Çıkan tartışmada Martin'in oğullarından biri de hayatını kaybedince, Martin daha fazla savaştan uzak duramayacağını anlar ve oğlu Gabriel'in hayatını kurtarmak ve ailesini korumak için büyük mücadeleye girişir.
Filmle ilgili tepkilerin başını çekenler arasında ünlü siyah yönetmen Spike Lee de bulunuyor. Lee filmi yanlı olmakla suçladı ve ağır şekilde eleştirdi.
Yönetmen Roland Emmerich ve yapımcı Dean Devlin daha önce Stargate, Independence Day ve Godzilla filmlerinde birlikte çalışmışlar, bu filmlerin hepsi de büyük hasılatlar elde etmesine rağmen türlerine yeni bir şey eklemediği için eleştirilmişlerdi. Bir kez daha bir araya gelen bu ikili bu kez değişik bir türe yönelip savaşta geçen dramatik bir kahramanlık hikâyesine el atıyorlar.
1995 yılında hem yönetip hem oynadığı Braveheart (Cesur Yürek) ile, Cehennem Silahı serilerinin gölgesinden sıyrılıp yönetmenlikteki başarısını da ortaya koyan Mel Gibson, benzer konusu düşünüldüğünde bu film için en iyi seçimlerden biri olarak ortaya çıkıyor. İnandırıcı bir oyun çıkaran Avustralyalı genç oyuncu Heath Ledger (10 Things I Hate About You) bu filmden sonra adını daha çok duyacağımız bir isim olacak.
Chris Cooper, Tom Wilkinson ve Tcheky Karyo gibi iyi bir yardımcı oyuncu kadrosuna sahip olan filmin en dikkat çekici özellikleri olarak, Caleb Daschanel'in etkileyici görüntüleri ve yaşayan en büyük besteciler arasındaki John Williams'ın müzikleri gösterilebilir.
Mel Gibson'un yanı sıra, Benjamin Martin, Joely Richardson, Jason Isaacs, Heath Ledger, Bryan Chafin, Beatrice Bush'un da rol aldığı film üç saate yaklaşan uzunluğuyla da dikkat çekiyor.
www.evrensel.net