18 Ağustos 2000 01:00

Askerler köyü "yanlışlıkla" taramış

Askerlerin uzun namlulu silahlarla taradığı Tunceli'nin Mazgirt ilçesine bağlı Oymadağ(Reşmeze) köyünde hasar meydana gelirken çok sayıda hayvan da öldü.

Paylaş
Askerler köyü "yanlışlıkla" taramış
Tunceli'nin Mazgirt ilçesine bağlı Oymadağ (Reşmeze) köyü önceki gece korkulu anlar yaşadı. Saat 01.00-02.00 arasında, köyün yakınında bulunan askeri birliklerce köyün içine ve evlere doğru uzun namlulu silahlarla rastgele ateş açıldı. Köydeki evlerin birçoğunun zarar gördüğü, hayvanların öldüğü olaya ilişkin kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada, askerlerin köye "yanlışlıkla" ateş açtığı bildirildi.
Hayvanları ölen köylüler kaymakama giderek durumun kendilerine açıklanmasını isterken, kaymakam, olayın yanlışlıkla olduğunu ve köylünün zararının tazmin edileceğini ifade etti. Askeri birlik sorumlusu ise, "Köye giren çıkan şüpheliler var. Operasyon onlara yönelikti" açıklamasında bulundu.
Ayrıca yine Mazgirt'in Kuşhane (Otlukaya) köyünde askeri bir birlik köy dışında merada otlayan atlara kurşun yağdırdı. Olay sonunda 3 at telef olurken, askeri birlik sorumluları olaya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.
Köylüler kalmak istiyor
1994 yılında boşaltılan ve dört ay önce dönüş izni verilen 550 haneli Tunceli'nin Büyükyurt köyü sakinleri, köylerinin yeniden "güvenlik" gerekçesi ile boşaltılmak istenmesine tepki gösteriyorlar. Topraklarının verimli olmasından dolayı iyi mahsül aldıklarını, çeşitli illere ceviz satışı yaparak geçimlerini sağladıklarını ifade eden köy sakinleri, köylerinde kalmak istediklerini ifade ediyorlar. Tunceli İl Jandarma Alay Komutanlığı'na dilekçe veren Köy Muhtarı Kamer Gündoğdu ve köy ihtiyar heyeti üyeleri dilekçelerinde şu görüş ve talepleri dile getirdiler: "Tunceli Valiliği, Tuğgeneral Dursun Bak ve Nazimiye Jandarma Komutanlığı yetkilileri 4 ay evvel köyümüze dönüş izni verdi. Biz Büyükyurt köyü sakinleri ve çevremizde bulunan Harıköy, Oğullar, Dokuzkaya ve Doğancık köyleri sakinlerine Büyükyurt'a dönme imkânı verildiğinden buraya yerleştik. Toprağımızla ve diğer işlerimizle meşgul olmaya başladık. Ancak şimdi jandarma tarafından köyü boşaltmamız konusunda tebligat yapıldı. Köylülerden 1 Eylül 2000 tarihine kadan köyü boşaltmaları isteniyor. Tam bir mağduriyet yaşıyoruz. Mağduriyetimiz dikkate alınarak köyümüzde kalmamız konusunda gereken iznin verilmesini saygılarımızla arz ederiz." src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Cep vericisi güvercinleri vurdu
Hacer Yücel
Firuzköy Cumhuriyet Mahallesi'ne 1yıl önce kurulan 4 adet baz istasyonu mahallelinin kâbusu oldu. Baz istasyonlarının yerleştirilmesinin ardından, birçok kişinin rahatsızlandığı mahallede, yeşil alanlar kurumaya, güvercinler ölmeye başladı.
Mahallede güvercin besleyen İsmail Kocaer'in 50 güvercini öldü. 40 yıldır güvercin besleyen Cafer Bolşe, "Çernobil patlaması sonucu Erzurum'da güvercinlerin öldüğünü görmüştüm, bir de şimdi gördüm" şeklinde konuşuyor.
TELSİM'den dava tehdidi
Baz istasyonlarının zararlarını bilmediklerini söyleyen mahalle sakinlerinden İsmail Kocaer, "Bunların zararını bilseydik, kurdurtmazdık" diyor. Kocaer, rahatsızlıkların 4 ay önce başladığını, şu ana kadar 50 güvercinin öldüğünü, mahalle sakinlerinin de halsizlik, uykusuzluk, baş ağrısı, boğaz kuruluğu gibi şikâyetlerden yakındığını anlatıyor. Bu gelişmeler karşısında istasyonların şalterlerini indirerek çalışmasını engelleyen mahalleliler, TELSİM yetkililerinin mahalleye gelip, "Kontratınız var. Dava açarız" diyerek gözlerini korkutmaya çalıştıklarını anlatıyorlar. Şalterleri açmamaları üzerine TELSİM yetkililerinin ölçüm yaptıklarını ve kendilerine "istasyonlar zararsız" dediklerini söyleyen İsmail Kocaer, bu ölçümlere inanmadıklarını, bağımsız bir kuruma ölçüm yaptıracaklarını dile getiriyor. Kocaer, güvercinlerin ölüm nedenini öğrenmek için tahlil yaptıracağını da sözlerine ekliyor. İstasyonun kaldırılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Kocaer, "İnsanların sağlığıyla oynamaya kimsenin hakkı yok" diye konuşuyor.
'Çernobil gibi'
40 yıldır güvercin beslediğini söyleyen Cafer Bolşe, böyle bir olayı Erzurum'da Çernobil faciası sonrasında yaşadığını, orada da güvercinlerinin öldüğünü kaydediyor. Bolşe, "Ben mahallenin dışında da güvercin besliyorum. Onlara hiçbir şey olmadı" diyor.
'Biz kaldırırız'
İstasyonların mahallelerinden bir an önce kaldırılmasını istediklerini söyleyen mahalle sakinleri, birçok kişinin halsizlik, baş ağrısı, boğaz kuruluğu, uykusuzluk gibi şikâyetlerden yakındığını, mahalledeki kadınlardan birkaçının düşük yaptığını ancak bunların baz istasyonlarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilemediklerini anlatıyorlar.
Bahçelerinin de kurumaya yüz tuttuğunu dile getiren mahalle sakinleri istasyonların bir an önce kaldırılmasını, aksi takdirde kendilerinin kaldıracağını ifade ediyorlar.
ÖNCEKİ HABER

EMEP'ten grevci işçilere destek

SONRAKİ HABER

100. yıl logosu esinlenme mi, çalıntı mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa