16 Ağustos 2000 21:00

Karacahisar Kalesi gün ışığına çıkıyor

Eskişehir'de bulunan Karacahisar Kalesi, Anadolu Üniversitesi'nin yürüttüğü çalışmalar sonucu gün ışığına çıkarılıyor. Geçen yıl başlanan yüzey çalışmalarının ardından, önümüzdeki yıl kazılar başlayacak.

Paylaş
Karacahisar Kalesi gün ışığına çıkıyor
Rahmi Emeç
Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde büyük önem taşıyan ve yöredeki en eski yerleşim bölgelerinden birisi olarak bilinen Karacahisar Kalesi'nde, Anadolu Üniversitesi'nin önceki yıl başlattığı yüzey çalışmalarının 2000 yılı için tasarlanan bölümü tamamlandı. Yetkililer, Kültür Bakanlığı'nın vereceği izin doğrultusunda, gelecek yıl kazılara başlanacağını belirtiyorlar.
Literatüre geçecek
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç, 1999 yılına dek Karacahisar Kalesi ve çevresinde hiçbir bilimsel çalışma yapılmadığını belirterek, Eskişehir sınırları içinde yer alan kalenin Bizans ve Osmanlı döneminde önemli bir yeri bulunduğunu vurguladı. Prof. Dr. Ataç, "Proje, Anadolu Üniversitesi'nin Eskişehir'in kültür, sanat, bilim ve tarihine sürekli katkı anlayışının bir ürünüdür. Anadolu Üniversitesi Çavluk Köyü ve Şarhöyük'te de arkeolojik kazılara devam ediyor. Karacahisar'da gelecek yıl daha kalabalık bir ekip ve daha uzun bir çalışma süresi hedefliyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl kalenin Bizans ve Osmanlı tarihindeki önemini somut buluntularla belgelemeyi ve uluslararası sempozyumlarda ilk kez bildirilerle literatüre geçirmeyi de amaçlıyoruz" dedi.
Araştırma fonu desteği
Prof. Dr. Halil İnancık'ın danışmanlığında Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halime Doğru başkanlığında başlatılan proje, tamamen üniversite Araştırma Fonu'nun desteğiyle yürütülüyor.
1. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı'nın da lojistik destek sağladığı projeye, Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Ebru Parman, Yrd. Doç. Dr. Taciser Sivas ve Öğretim Görevlisi Nurullah Aydın da emek veriyor.
25 kişilik ekip çalıştı
Projenin 1999'da gerçekleştirilen bölümünde yüzey ve çevre araştırması yapılarak hava fotoğrafları çekildi ve topografik plan çıkarıldı. Karacahisar Kalesi'nde 3-25 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmada ise, mimar, mühendis, topograf ve sanat tarihi uzmanları ile öğrenci ve işçilerden oluşan 25 kişilik bir ekip görev yaptı.
Çalışmada kale girişinin, tüm ölçümleri alınarak plan, kesit ve röleve için gerekli çalışmalar yapıldı ve plandaki eksiklikler düzeltildi. Giriş duvarları temizlenen kalenin iç duvarı ve dış cephe kaplaması kısmen ortaya çıkarıldı. Ayrıca yüzeye yakın dolgu toprakta bulunan 14. yüzyıl sırlı seramik kaplarının da çizim, envanter ve fotoğraflama işlemleri yapıldı. Önümüzdeki yıl başlayacak kazılarda ise, Karacahisar Kalesi'nin hiçbir yerde yayınlanmamış ve bilinmeyen anıtsal girişinin ortaya çıkarılması hedefleniyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Şimdi dayanışma zamanı

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa