Yeni AKTAŞ'lar yolda

EMO İstanbul Şube Başkanı İpek, dağıtım şirketlerinin AKTAŞ'la aynı uygulamaları sürdürdüklerini, hepsinin sözleşmesinin iptalinin zorunlu olduğunu belirtti.

Yeni AKTAŞ'lar yolda
Rojda İldan
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şube Başkanı Gazi İpek, AKTAŞ sözleşmesinin iptal edilmesini isteyerek, bu kararın da diğer dağıtım ihaleleri için örnek teşkil etmesi gerektiğini vurguladı. İpek ayrıca İstanbul Avrupa yakası elektrik dağıtım hizmetlerinin de Doğan Holding'e verilmeye çalışıldığı yönünde duyumlar aldıklarını, bunun da ikinci bir AKTAŞ yaratmak olacağını söyledi.
İstanbul Anadolu yakasında elektrik dağıtım yetkisi verilen AKTAŞ'a el konulmasını değerlendiren Gazi İpek, bütün dağıtım şirketlerinin AKTAŞ'la aynı uygulamaları sürdürdüklerini, bu nedenle de hepsinin sözleşmesinin iptalinin zorunlu olduğunu belirtti. Devralma işlemininin İstabul'daki BEDAŞ'ın yapması gerektiğini de söyleyen İpek, "Ancak devralma işleminin komisyon tarafından yapıldığı gibi davanın esastan sonuçlandığı döneme kadar da bekletme şeklinde bir eğilim görüyoruz. Davaya daha önce de böyle bir şekilde yaklaşıldı halbuki kesin olarak bu devrin gerçekleşmesi lazım, çünkü şu anda alınan bir hukuki karar var ve bu hukuki sonuçların uygulanması gerekiyor" dedi.
'Kararın devamını bekliyoruz'
İpek, AKTAŞ'ın uygulamalarının kamu yararına uygun olmadığını söyleyip, bununla ilgili bütün belgeleri ortaya koyduklarını ve Danıştay 10. Dairesi'ne başvurduklarını hatırlatarak, mahkemenin taleplerini olumlu bulmadığını ve bunun üzerine de kararı temyize götürdüklerini söyledi. "Dava Daireleri Genel Kurulu da bizim lehimizde yürütmeyi durdurma kararı verdi" diyen İpek, bundan sonra bu kararın devamının geleceğini düşündüklerini ifade etti. İpek şu görüşleri dile getirdi:
"Biz, AKTAŞ örneğinin bundan sonraki süreçte tüm özelleştirmelere örnek olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu dönem içerisinde Doğan grubuyla ilgili hazırlıkların İstanbul yakasında sürdürüldüğünü duyuyoruz. Dolayısıyla İstanbul'a ve Türkiye'ye yeni bir sorun yaratmamak için bu şirketlerin devredilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. İstanbul yakasını da devrederek yeni bir AKTAŞ yaratmasınlar."
İpek İstanbul'un Avrupa yakasında yeni AKTAŞ'lara zemin hazırlandığına dikkati çekerek, özellikle Doğan Holding'in enerji ihalelerine girmesinin bunun göstergesi olduğunu belirtti. "Bu yüzden de TEAŞ'ı, Enerji Bakanlığı'nı uyarıyoruz. İstanbul yakasında da aynı şeyler yaşanacaktır" diye konuşan İpek, AKTAŞ'ta da görüldüğü gibi enerjide özelleştirme yapmak demenin intihar olduğunu söyledi.
www.evrensel.net