Fotoğraf: AA

İstanbul belediyelerinde grev

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı 9 ilçe belediyesinde 10 bini aşkın işçi bugün greve çıkıyor. Eğer son anda bir anlaşma olmazsa grev bu sabah saat 08.00'den itibaren uygulamaya başlanacak.

İstanbul belediyelerinde grev
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 11 ilçe belediyesinde bugün grev başlıyor. Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, 6 aydır sürdürdükleri görüşmelerin sonuçsuz kaldığını ve anlaşma sağlanamadığını belirterek yarın (bugün) greve çıkacaklarını söyledi. Yurdakul, dün 11.00'de yaptığı basın toplantısında saat 24.00'e kadar sürelerinin olduğunu hatırlatarak sözleşme yapmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ali Müfit Gürtuna'ya çağrıda bulundu.
Belediye-İş toplantı salonunda dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Yurdakul, kendilerine teklif edilen rakamın belediye başkanlarının bir akşam yemeği ettiğini ifade ederek, "Bu rakamlarla geçinmek olanaksız. Greve gitmek istemiyoruz, grev en son çıkış yolumuz. Bizi zorlamayın. Zorlarsanız, bedeli ne olursa olsun gereğini yaparız. Bizi greve getiren belediye başkanlarıdır. Bizi greve zorlamayın, gelin masa başında birlikte bitirelim" dedi.
Son çağrı
Belediye başkanlarının hükümete başvurarak grevi ertelettireceklerini söylediklerini belirten Yurdakul, "Ülkeyi yönetenler, Türkiye'ye demokratik hukuk devleti diyorlarsa, bunu engellemezler. Eğer engellerlerse bizi sokağa iterler. Eğer sokağa iterlerse biz de kamuoyu ile sokağa çıkarız. Bunu bilsinler. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Millet devlet için değil. Devlet millet için vardır. Padişahlık değil bu ülke. Burası bir cumhuriyet ülkesidir. Son defa söylüyorum. Gece saat 24.00'e kadar süremiz var. Bu süre içinde Büyükşehir'de sözleşmeyi bitirelim. Büyükşehir'de bitirirsek, diğer ilçelerde de bitiririz" diye konuştu. Belediye-İş Sendikası'na destek vererek basın açıklamasına katılan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ise söze, "Biz hep söyleriz: Toplusözleşmelerin en iyisi, masa başında çözülen toplusözleşmedir" diyerek başladı. Toplusözleşmenin masa başında çözülmemesi halinde yasal haklarını kullanmaktan başka çareleri bulunmadığını kaydeden Meral, "İşçi ile memuru karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. İşçiler memurlardan fazla ücret almıyor. Belediye işçisinin bugünkü satın alma gücü 1990 yılı seviyesindedir. Kamu işçisinin satın alma gücü ise 1993 yılı seviyesindedir" dedi. Milletvekillerinin ve belediye başkanlarının aldıkları maaşla geçinemediklerinden yakındıklarını ifade eden Meral, "Aldığınız ücretlerle geçim sıkıntısı çekiyorsanız, senin vatandaşın geçim sıkıntısı çekiyor mu, çekmiyor mu?" diye sordu.
Grev töreni yapılacak
Meral, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'yı basın toplantısı öncesinde aradıklarını ve görüşme talebinde bulunduklarını belirterek, şunları söyledi: "Umarım ki çözülür. Çözemezsek, grev hakkımızı kullanırız. Türk-İş ve Türk-İş'e bağlı sendikalar belediye işçilerinin yanında olacaktır. Belediye başkanından haber bekliyoruz" dedi.
Belediye-İş üyesi işçiler, anlaşma sağlanamadığı takdirde, bu sabah 08.00 itibariyle grevi başlatacak. Ayrıca saat 11.00'de de İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde grevle ilgili bir tören düzenlenecek. Belediye-İş'in greve çıkacağı belediyeler şunlar: İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Gaziosmanpaşa, Güngören, Üsküdar, Bayrampaşa, Adalar, Zeytinburnu, Ümraniye, Maltepe ve Bakırköy ilçe belediyeleri.
www.evrensel.net