15 Ağustos 2000 01:00

Köylülerden çevre kirliliği protestosu

Trakya'da fabrikaların yol açtığı kirlilik binlerce insanın hayatını tehdit ediyor. Köylüler, Lüleburgaz'ın Kırıkköy beldesinde kurulu bulunan Anıl Protein Fabrikası'nın kapatılmasını istiyor.

Paylaş
Köylülerden çevre kirliliği protestosu
Elif Aslıyüce
Lüleburgaz'ın Kırıkköy beldesinde kurulu bulunan ve hayvan kemiklerini işleyerek un haline getiren Anıl Protein Fabrikası'nın çevreyi kirletmesi, köylüler tarafından protesto edildi. Tekirdağ valisi ve diğer yetkililerin köye gelerek yaptıkları inceleme sonrasında İl Sağlık Müdürlüğü'nün fabrikanın çevreye zararsız olduğuna dair rapor vermesi üzerine köylüler, tepkilerini önceki gün yaptıkları mitingle gösterdiler.
Mitinge Trakya Köylü Kurultayı Girişimcileri de Mandıra'dan, Sinanlı'dan, Düğüncüler'den gelerek katıldılar. Kurultaya katılan köylüler de benzer bir sorunun Ergene Nehri'nde yaşandığını belirterek, tepkilerini dile getirdiler.
"Başladık, kökleştik, büyüyoruz. Trakya Köylü Kurultayı Girişimi" pankartı ve ellerinde dövizlerle fabrikaya doğru yürüyüşe geçen köylülere kahvelerden ve evlerden çıkan insanlar da katıldı. Yürüyüş boyunca "Kemik kokusu istemiyoruz" sloganı atan köylüler, fabrikanın önüne geldiler. Burada jandarma barikat kurarak köylülerin fabrikaya girişlerini engelledi. Bu sırada fabrika sahibinin fabrikanın bahçesinin etrafını süpürtüp yerlere kireç döktürmesi dikkatleri çekti.
Fabrikanın içinde görüntü almak isteyen basın mensupları ise patronun talimatıyla tartaklanarak dışarı çıkartıldı.
Fabrikayı gece değil gündüz çalıştıracağını söyleyen patrona tepki gösteren köylüler, tedbirlerin bilimsel yöntemlerle alınması gerektiğini belirttiler.
Kimse fabrikayı istemiyor
Mitinge kadınların da yoğun olarak katılması dikkati çekti. Sadiye Canda adlı kadın, "Çocuklarımız hasta oldu. Köpekler köyün içinde kemik taşıyor" diyerek tepkisini gösterirken, çocuklarının köpeklerle oynadığını ve kemikleri ellediklerini, kurtlu kemiklerin sokaklarda hastalık saçtığını söyledi.
Emine Aslantaş ise fabrikanın hemen altında bahçesi olduğunu belirterek, "Ama bu bahçeden hiç ürün alamıyoruz" dedi. Aslantaş, bahçedeki ürünü yedikleri zaman hastalandıklarını söyleyerek, hayvanlara verdikleri zaman hayvanların da hastalandığını anlattı. Aslantaş, "Ben ne yapabilirim? İnsan hayatı o kadar ucuz mu? Bu fabrika kapanmalı" diye tepki gösterdi.
Balkonda oturup bir çay içmeye bile hasret kaldığını belirten Şerife Güvenç de, kokudan percerelerini açamadıklarını belirtti. Bergamalı kadınlar gibi eylemlerine devam edeceklerini söyleyen Güvenç, "Onlar kazandılar biz de kazanırız" dedi.
Çiftçilikle uğraştığını söyleyen Refik Şen ise üç bin haneli beldenin hayatıyla oynandığına dikkati çekti. "Bu fabrikada 10 işçi çalışıyor. Bizim beldemizde ise üç bin insan yaşıyor. Bu işin peşini bırakmayacağız" dedi.
Fatma Birgül de "Biz bu fabrikayı istemiyoruz. Bu fabrika çocuklarımızı zehirliyor. Sağlığımızla oynuyorlar. Eğer kapanmazsa başka türlü geleceğiz" diyerek fabrikanın kapatılmasını istedi.
ÖNCEKİ HABER

Meksika lideri çocuk emeği sömürüyor

SONRAKİ HABER

IŞİD, nisan ayında 50 Suriye askerini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa