Los Angeles'ta idam karşıtı gösteri

ABD'de Demokrat Parti'nin kongresini protesto etmek amacıyla Los Angeles'ta toplanan kapitalizm karşıtı örgütlerin düzenlediği ilk büyük gösteri, hakkında idam cezası verilen Mumia Abu Jamal için oldu.

Los Angeles'ta idam karşıtı gösteri
ABD'de Demokrat Parti'nin kongresini protesto etmek amacıyla Los Angeles'ta toplanan kapitalizm karşıtı örgütlerin düzenlediği ilk büyük gösteri, hakkında idam cezası verilen Mumia Abu Jamal için oldu. Binlerce göstericinin katıldığı gösteriye çok sayıda çevik kuvvet ekibi eşlik etti.
Gösteride bir konuşma yapan oyuncu Ed Asner, başkan adayları George Bush ve Al Gore'un idam cezasını destekleyerek genç ve büyük ihtimalle masum insanları ölüme götürmeyi sürdürdüklerini söyledi. Asner, "Bu savaş hepimizin ruhu içindir. Mumia ölmemeli" dedi.
Dün ayrıca kürtaja karşı çıkan gruplar da eylemler gerçekleştirdiler. 4 gün sürecek kongre boyunca çeşitli taleplerle gösteriler düzenlenecek. Grevdeki Santa Monica Oteli işçileri de pazar günü bir yürüyüş düzenlemeyi planlıyor.
Polise karşı eğitim
Kente gelen göstericiler yeni ismi "Buluşma Merkezi" olan MacArthur Parkı'nda toplanıyorlar. Eylemlerin koordinasyonun sağlandığı merkezde göz yaşartıcı sprey ve biber gazına karşı ne yapılması gerektiği anlatılıyor, gösterilerde kullanılan döviz, pankart ve kuklalar hazırlanıyor.
Gösteriler nedeniyle kente yığılan 20 bin polisin mesaileri de 12 saate çıkarıldı.
Al Gore'dan nutuk
Öte yandan, Demokrat Parti'nin başkan adayı ve şimdiki Başkan Yardımcısı Albert Gore, partisinin kongresi öncesinde yaptığı son konuşmada, "zengin ve güçlülerin değil, çalışan kesimin adayı" olduğunu ileri sürdü. Gore, gazetecilere açıklamasında, Cumhuriyetçi Parti'nin ağustos başında Philadelphia kentinde düzenlediği genel kongresine atıfta bulunarak, "Biz rakiplerimiz gibi, balonlar ve konfetiler altında boş konuşmalar yapmayacağız, Amerikan halkına yeni çözümler üreteceğiz" dedi. Al Gore, "7 Kasım'da Amerikan halkının önündeki seçenekler belli. Biz, güçlüler, tuzukurular, zenginleri değil, çalışan aileleri temsil ediyoruz. Biz çalışan kesimi destekliyoruz" diye konuştu.
Gore ile yardımcısı Senatör Joseph Lieberman'ın adaylığının resmen ilan edileceği kongre, Demokrat Parti'nin bir gövde gösterisi şeklinde geçecek ve toplantılar sonunda, Al Gore bir konuşma yapacak.
www.evrensel.net