13 Ağustos 2000 21:00

Kayıt çilesi başlıyor

İlk ve ortaöğretim okullarında kayıtlarla birlikte velilerin çilesi de bugün başlıyor. Kayıtlar süresince velilerin başını en çok "bağış" adı altında zorla alınmaya çalışılacak olan kayıt paraları ağrıtacak.

Paylaş
Kayıt çilesi başlıyor
İlk ve ortaöğretim kurumlarının 2000-2001 eğitim öğretim yılı kayıt dönemi bugün başlıyor. Kayıt süresi sınırlı tutulan fen ve anadolu liseleri ile yabancı dil ağırlıklı liseler (süper liseler) dışında kalan okullarda kayıtlar 14 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak.
2000-2001 eğitim-öğretim yılı ise 11 Eylül 2000 tarihinde başlayacak. 29 Ocak-9 Şubat 2001 tarihleri arasında yarı yıl tatili yapılacak ve eğitim-öğretim yılı 15 Haziran 2001'de sona erecek.
Öğrenci kayıtları sırasında her yıl yaşanan sorunlar bu yıl da velilerin başını ağrıtacak. Velilerin en çok sıkıntı çekeceği sorunların başını ise "bağış" adı altında alınan kayıt paraları çekecek. Bunun en önemli belirtisi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'nın yaptığı açıklama.
MEB'in her yılki, "kayıtlar sırasında bağışlar dışında zorla para alınmayacak" mutat açıklaması bu yıl da geçen yıllardaki uygulamalara başvurulacağının göstergesi.
Milli eğitim müdürlükleri de MEB'in açıklamasına paralel, "tavşana kaç tazıya tut" mantığına uygun, "Kayıt parası isteyen okul yöneticilerini bize bildirin" mealli açıklamaları yapacak.
Ancak hem MEB'in hem de milli eğitim müdürlüklerinin açıklamalarından cesaret alan okul yönetimlerinin, kayıtlar esnasında velilerin işini zorlaştırarak yüksek meblağlarda kayıt parası aldığı geçen yıllardan biliniyor.
Her yolu deneyecekler
Okul yönetimleri çeşitli yöntemlere başvurarak veliler üzerinde baskı kurup, "bağış" adı altında kayıt parası alma yoluna gidiyor. Bazı veliler "çocuğuma takarlar" endişesiyle bu baskılara boyun eğerken, okul yönetimlerinin velileri zora sokan uygulamalarına idarenin sessiz kalması, yapılan şikâyetlerden sonuç alınamaması karşısında veliler, tek çıkar yolu, istenen parayı ödemekte görüyor.
Okul yönetimleri bir yandan; "Devlet para vermiyor. Çocuğunuzun iyi bir eğitim almasını istiyorsanız bu parayı ödemelisiniz" gibi masumane söylemlerle devletin asli görevini velilerin sırtına yıkmaya çalışırken, "kayıt parası" aldığı velilerin kayıt işlemlerini de kolaylaştırarak bir başka baskı yöntemi uyguluyor.
İlk ve ortaöğretimde farklı farklı statüde okulların bulunması, velileri "iyi okul" aramaya sevk ediyor. Kura ile öğrenci alan okullardan, diploma derecesine göre kayıt kabul eden okullara kadar değişik kayıt kabul şartı uygulayan okullarda boş kalan kontenjanların doldurulması (önkayıt) esnasında veliler rüşvetten çok yüksek meblağlı kayıt paralarına kadar çeşitli zorluklarla karşılaşıyor.
Kayıt parası yasal değil
Oysa ilk ve ortaöğretim okullarında velilerden "kayıt parası" adı altında para alınması yasal değil. MEB ile milli eğitim müdürlüklerinin "Kayıt parası alınmayacak" açıklamaları bu yasal zorunluluktan kaynaklanıyor. Ancak, bugüne kadar velileri kayıt parası için zorlayan okul yönetimleri hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmamış olması, ötesi gizli gizli sırtlarının sıvazlanması, sadece kendilerinden "kazın bağırtılmadan soyulması"nın istenmesi, yasadışı bu keyfi uygulamanın yıllardan beri sürüp gelmesine neden oluyor. Velilerin de çeşitli endişelerle yasal haklarını kullanma konusunda çekingeli davranmaları bu keyfiyete cesaret veriyor.
Okulların ticarethane olarak görülmesi nedeniyle kayıtlar döneminde velilerden kayıt parası dışında, pul parası, dosya parası vs. adı altında başka paralar da alınıyor. Bir başka uygulama ise "eğitime katkı parası" adı altında alınan paralar. İlköğretimin parasız olduğu bir Anayasa hükmü olmasına rağmen bazı okullar "eğitime katkı" adı altında aldıkları paraları kayıtlar döneminde peşin olarak tahsil ediyor.
Sonuç olarak kayıt için okulun kapısından içeri giren veliler, çocuklarının, satılamaz, devredilemez, engellenemez haklarından biri olan eğitim hakkını satın almakla yüz yüze bırakılıyor. Çocuklarının kitap, defter, diğer kırtasiye, kıyafet vd. masrafları da göz önüne alındığında her kayıt dönemi, veliler için ekonomik yıkım dönemi oluyor.
ÖNCEKİ HABER

Bu ay 5.5 katrilyon rantiyeye akacak

SONRAKİ HABER

Milli Piyango’nun ‘asıl talihlileri’ ünlü bayiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa