13 Ağustos 2000 01:00

Ural Dağları'nda rüya görmeye

   cesaret eden gençler

Paylaş
Ural Dağları'nda rüya görmeye
   cesaret eden gençler
Anna Kisselgoff - New York Times
Rus kenti Perm, ABD'de pek fazla bilinen bir yer değildir. Ancak tüm dünyadaki bale severler için Perm'in tarihsel bir önemi vardır. Perm'de doğup yetişen Serge Diaghilev, daha sonra Ballets Russes-Rus Balesi'ni kurmuştu.
Yıllar sonra, 2. Dünya Savaşı'nın sonunda, bugün Rusya'nın en büyük üçüncü bale okulu olan Perm Bale Akademisi kuruldu. En büyük iki baleden biri Moskova'daki Bolşoy diğeri ise St Petersburg'daki Kirov baleleridir. Perm balesindeki arkadaşları gibi onlar da Kirov'un saf klasisizmini Bolşoy'un gücü ile birleştiren belirgin bir tarzla eğitilmişlerdir. Bu kaynaştırma Akademi'nin tarihinden kaynaklanır. Perm Opera ve Bale Tiyatrosu, 1926'da tiyatroya bağlı küçük bir okulun öğrencilerini kaydetti. Ancak, 1941'de Kirov Balesi'nin eğitmenlerinin kuşatma altındaki St. Petersburg (eski ismiyle Leningrad) kentinin dışına çıkarılması da okul üzerinde etkili oldu.
Kirov'un meşhur eğitmenlerinden Agrippina Vaganova'nın dostu Perm'de kalarak akademinin ilk yöneticisi oldu. Okul, 1945'te devlet destekli yatılı olarak kuruldu. Daha sonra başbakanlık yapan Aleksei Kosygin okula yetku verdi.
1944 yılında Kirov eğitmenleri geri dönmüşlerdi ancak 1955'e kadar okulun yöneticiliğini yapan Geidenreikh, okul üzerindeki Leningrad etkisini sürdürdü. Yıllar sonra okula Moskova kökenli eğitmenler geldi. Bu eğitmenlerden Lyudmila Sakharova halen okulun başında bulunuyor.
Kirill Schmorgoner yönetimindeki Perm Balesi'nin yaşları 10 ile 18 arasında değişen 250 sürekli öğrencisi var. Soğuk kışlara karşın, farklı kentlerden gelen bin öğrenci buraya gelerek bale eğitimi ve akademik bilgiler alıyor.
ÖNCEKİ HABER

Öğrenci yurtları ihtiyacı karşılamıyor

SONRAKİ HABER

DİSK, 1 Mayıs öncesi bildiri dağıtımlarına devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa