12 Ağustos 2000 21:00

DİSK: Meral muhbirlik yapıyor

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK'e yönelik suçmalara devam eden Türk-İş Başkanı Bayram Meral'e sert tepki gösterdi.

Paylaş
DİSK: Meral muhbirlik yapıyor
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK'e yönelik suçmalara devam eden Türk-İş Başkanı Bayram Meral'e sert tepki gösterdi. Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, "Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral son günlerde işçi sınıfına ve Türk-İş üyelerine yakışmayacak davranışlara girmiştir. Emekçilerin karşı karşıya olduğu sorunlara, diğer emek örgütleriyle ortak çözüm üretmek yerine, DİSK'e asılsız suçlamalarda bulunmaktadır" dedi.
Meral'in çarpıtmalara dayalı suçmalarıyla Mccarthy döneminin muhbirlerine benzer davranışlar içine girdiğini söyleyen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, "Kamuoyumuzun yakından bildiği gibi McCarthy dönemi muhbirleri, asılsız ihbarlarıyla ABD'nin birçok demokrat ve ilericisinin zor günler yaşamasına neden olmuştur" diye konuştu.
Tarihin suçlananları yücelttiği, muhbirlere ise utanç sayfalarında yer verdiğini hatırlatan Çelebi, DİSK'in 12 Eylül cuntası tarafından asılsız suçlamalarla hapse atılan üyelerinin ailelerinin uluslararası dayanışmadan yararlandıklarını asla gizlemediğini vurguladı.
Emekçilerin, baskıcı rejimler tarafından ezilmek istenen arkadaşlarıyla dayanışma içinde olmalarının bir insanlık görevi olduğunu belirten Çelebi, "Uluslararası sendika hareketi bu dayanışmayı göstermiş, sendikal tarihin şerefli sayfalarında yer almıştır. Gönlümüz bu sayfalarda Bayram Meral adını da görmek isterdi" dedi.
Bayram Meral'in, "DİSK Avrupa Parlamentosu'ndan para aldı" yönündeki iddialarının DİSK iddianamesini hazırlayan Askeri Savcı Süleyman Takkeci tarafından soruşturulmuş ve takipsizlik kararı verdiğini hatırlatan Çelebi, sözlerini şöyle bitirdi: "Bayram Meral, Türkiye emekçilerine ve Türk-İş üyelerine yakışmayan saldırılarına son vermeli ve Emek Platformu içinde emeğin hakları için mücadele etmelidir."
ÖNCEKİ HABER

AKTAŞ'a yine el konuldu

SONRAKİ HABER

Polis aracında nitelikli cinsel istismar suçuna ‘iyi hal’ indirimi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa