McDonald's sendikaya çarptı

Sendikasız işçi çalıştırmayı ilke edinen lokantalar zinciri McDonald's'ın Rusya'daki bir işletmesine sendika girdi.

McDonald's sendikaya çarptı
Rusya'da iki yıldır mücadele eden işçiler, uluslararası lokantalar zinciri McDonald's'ın "ilkelerini" delmeyi başardılar. Şirket yöneticileri gıda fabrikasında çalışan işçilerin sendikalarını tanımayı ve çalışma koşuları üzerine görüşme yapmayı kabul etmek zorunda kaldı. Şirket böylece ikinci kez bir sendikayı tanımış oldu. Geçtiğimiz aylarda Yeni Zellandalı işçiler de sendika haklarını kazanmışlardı.
Hizmet sektöründe çalışan işçilerin bağlı olduğu Cenevre merkezli şemsiye örgüt IUF'nin yetkililerinden Patric Daldan, Peredelkino kenti dışındaki McComplex'de 400 kişinin çalıştığını belirtti. Rusya'da uluslararası şirketler büyük oranda sendikasız çalışıyorlar. Ancak IUF'nın Moskova'daki başkanı Kirill Buketov, sendikaların aralarında yoğurt üreticisi Danone, çikolata Nestle ve bazı büyük tütün şirketleri ile sözleşme imzalamayı başardıklarını söylüyor. McDonald's'ın Moskova yetkilileri ise sendikadan hoşnut olmadıklarını gizlemiyorlar.
Şirket tarafından geçtiğimiz hafta yapılan bir açıklamada "McComplex 10 yılı aşkın süredir ekonomik koşullara karşın ilerici bir işveren olmuştur. McComplex'te 400'ün üzerinde Rus çalışıyor ve bu çalışanlar Rus çalışma yasalarının gerektirdiği çalışma koşulları, tazminat ve kârlar konusundaki mevcut politikalarımızı destekliyorlar" ifadeleri kullanıldı.
McDonald's çalışanları özellikle esnek çalışma uygulamasından dolayı mağdurlar. Rusya'da özellikle kış aylarında satışlar düştüğü için çalışma saatleri düşürülüyor.
www.evrensel.net