Dokuz sendika baraj sınırında

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından temmuz ayında yayınlanan işkolu istatistiklerine göre; 238 bin işçi örgütsüz kalma tehdidi ile yüz yüze.

Dokuz sendika baraj sınırında
Şahin Bayar
12 Eylül askeri darbesi ile birlikte çalışma yaşamına giren yüzde 10 işkolu barajı sendikaları tehdit etmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yüzde 10 işkolu barajı gerekçe gösterilerek Türk-İş'e bağlı 2, DİSK bağlı 6, Hak-İş'e bağlı 1 ve bağımsız Basisen'in toplu iş sözleşme yetkisinin düşürülmesinden sonra şimdi de gözler yüzde 10 sınırında bulunan sendikalara çevrildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından temmuz ayında yayınlanan işkolu istatistiklerine göre işkolu barajını savunan Türk-İş'e bağlı Basın-İş (10.79), BASS (12.67), Kristal-İş (10.99) ve Tez Koop-İş (11.48), DİSK'e bağlı Bank-Sen (13.05), Birleşik Metal-İş (10.57), Limter-İş (11.26) ve OLEYİS (10.38) ile Hak-İş bağlı Öz İplik-İş (12.12) sendikaları baraj altına düşme tehlikesi ile karşı karşıyalar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın tehditler savurarak, yasaları uygulayacağını söylemesi de bu sendikaları kaygılandırıyor. Yüzde 10 işkolu barajı sınırında bulunan 9 sendikanın sözleşme yetkisinin düşürülmesi halinde 238 bin 846 işçi daha toplusözleşme hakkından mahrum kalacak.
Öz İplik-İş: Kaygı ile izliyoruz
Gelişmeleri endişe ile izlediklerini söyleyen Öz İplik-İş Genel Başkanı Yusuf Engin, demokrasilerde örgütlenme önünde hiçbir engelin olmaması gerektiğini ifade etti. Yüzde 10 işkolu barajı ve işyeri barajının kaldırılmasından yana olduklarını belirten Engin, "Yani sistemi yeni baştan alıp, sendikalar için tehdit unsuru olan hükümleri söküp atmak gerekiyor" dedi.
Gerek sendika gerek konfederasyon olarak öncelikle barajın kaldırılması yönünde girişimlerde bulanacaklarını söyleyen Engin, "Ama biz öncellikle yasaların değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bizim gibi düşünen bütün sendikalar ile birlikte hareket edip bir güçbirliği oluşturmaya hazırız. İkinci bir adım olarak örgütlenmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Tez Koop-İş: Baraj korkusu yaşamıyoruz
Tez Koop-İş Genel Başkanı Sadık Özben ise sendika olarak yüzde 10 işkolu barajına karşı olduklarını belirtti. "Yüzde 10'u örgütlenme önünde bir engel olarak görüyoruz. Ama yüzde 10 tamamen kaldırılsın mı, yoksa aşağı mı çekilsin bunun oturulup tartışılması gerekiyor. Ancak biz yüzde 10'unun örgütlenme önünde bir engel olduğunu kabul ediyoruz" diyen Özben, hızla örgütlendikleri için yüzde 10 işkolu barajı korkusu yaşamadıklarını dile getirdi.BMS: Hükümet yanlış yapıyor
"Hem yüzde 10 işkolu barajı hem işyerindeki yüzde 51 baraj, dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur" diyen Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Kamil Kinkır, hükümetin işkolu barajını sendikalar üzerinde bir silah gibi kullanmasının yanlış olduğunu söyledi. Türk-İş'i de eleştiren Kinkır, "Türk-İş baraj kalkmasın derken, sarı sendikacılığın doğabileceğini ifade ediyor. Bizce bu yanlış bir yaklaşım. Bu açıklama talihsiz bir açıklama. Aksine sarı sendikacılığın ne olduğunu bütün kamuoyu biliyor" diye konuştu. Bakanlık tarafından yapılan tespitin doğru olmadığını belirterek, girişimlerde bulunduklarını belirten Kinkır, başlattıkları hukuksal süreci devam ettireceklerini kaydetti.
www.evrensel.net