12 Ağustos 2000 01:00

IMF reçeteleri hukuk tanımıyor

EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, hükümet-Cumhurbaşkanlığı çatışmasının hükümetin saldırganlıkta sınır tanımazlığının yeni bir ifadesi olduğunu belirtti.

Paylaş
IMF reçeteleri hukuk tanımıyor
EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, hükümet-Cumhurbaşkanlığı çatışmasının hükümetin saldırganlıkta sınır tanımazlığının yeni bir ifadesi olduğunu belirtti.
EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, devlet yönetiminin gündemine giren hükümet-cumhurbaşkanı çatışmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanının kamu emekçilerinin işgüvencesini yok eden kanun hükmünde kararname taslağını sırf "hukuki" gerekçelerle geri göndermiş olmasının dahi Başbakan Bülent Ecevit'i çileden çıkardığını belirten Levent Tüzel, bu durumun ipleri gerdirme politikasının açıktan devam ettiği bir çatışmaya döndüğünü vurguladı.
Bu gelişmelerin, hükümetin IMF direktiflerini, hiçbir gevşekliğe ya da zaman kaybına yol açmaya tahammül etmeyecek kadar gözü dönmüş bir üslupla uyguladığını gösterdiğini ifade eden Tüzel, "Çünkü KHK, her ne kadar şeriatla mücadele gerekçesiyle çıkartılıyorsa da asıl amacın kamu emekçilerini zapturapt altına almak ve kamu harcamalarında bir yük olarak görülen 2 milyonluk memur kesiminin sayısını düşürmeyi amaçladığı biliniyor" dedi.
Saldırganlığın habercisi
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le hükümet ve Başbakan Ecevit arasındaki anlaşmazlığın ülkenin iç ve dış politikalarındaki emekçi düşmanı uygulamalardaki karşıtlık ya da gerçek bir demokratikleşme üzerine yapılan bir tartışma olmadığına dikkat çeken EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel açıklamasına şöyle devam etti: "Emekçilerin hakları ve gelecekleri üzerine yaşanan bu tartışma; hükümetin gelecekte de IMF ve sermayenin istekleri doğrultusunda nasıl bir gözükaralık ve saldırganlıkla görevini sürdüreceğinin habercisidir."
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Uyuma Türkiye! Ben uyumuyorum!

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa