Fotoğraf: Evrensel

Hugo Chavez'in ziyareti

   ABD'yi öfkelendirdi

Hugo Chavez'in ziyareti
   ABD'yi öfkelendirdi
Irak'a yönelik ambargoyu ve bombardımanları sürdüren ABD yönetimi, tehditlerine karşın bu ülkeye resmi bir ziyaret düzenleyen Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'e ateş püskürdü. Chavez'i, "Irak lideri Saddam Hüseyin'in propagandasına alet olmakla" suçlayan ABD Dışişleri, "Chavez'in Bağdat'a gidişi de Saddam'a gereksiz bir destek vermekten başka anlam taşımıyor" dedi.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerine yaptığı gezi çerçevesinde, petrol üreticisi Irak'a gitmeyi kararlaştırmıştı.
Saddam Hüseyin'de dahil olmak üzere birçok Iraklı yetkiliyle bir araya gelen Hugo Chavez ise ABD'nin açıklamalarıyla ilgili yorumda bulunmadı ve görüşmelerinin verimli geçtiğini söyledi.
Saddam Hüseyin'le yemekli bir toplantıda bir araya geldiği belirtilen Chavez, görüşmelerinin ana gündem maddesini, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)'nün üstlendiği rolün artırılması konusunun oluşturduğunu söyledi. Geceyi Irak'ta geçiren Chavez dün İran'a döndü.
Chavez'in, OPEC ülkelerine yaptığı ziyaretler, elül ayında petrol ihraç eden ülkeleri bir araya getirmesi planlanan zirveye hazırlık amacı taşıyor. Zirvenin, Venezüella'nın başkenti Caracas'ta düzenlenmesi öngörülüyor.
www.evrensel.net