12 Ağustos 2000 01:00

Füze raporuna tepki

CIA tarafından hazırlanarak ABD Kongresi'ne sunulan silahlanma raporu Çin, Rusya, İran, Kuzey Kore, Pakistan ve Libya arasında işbirliği olduğunu belirtiyor. ABD'ye ilk tepki Çin ve Pakistan'dan geldi.

Paylaş
Füze raporuna tepki
ABD'nin itirazlara rağmen uluslararası bir füze kalkanı oluşturma çabalarını arttırdığı dönemde Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'in, Çin, Rusya, Kuzey Kore ve Libya arasında balistik füze ve kimyasal silah programlarıyla ilgili işbirliğini açıklayan bir rapor yayınlaması, bu ülkelerin tepkisine neden oldu.
CIA tarafından Kongre'ye sunulan raporda, "Çin, 1999'un ikinci yarısında Pakistan'ın balistik füze programına artan oranda bir yardım sağlamıştır" denildi. Raporda, Çinli firmaların ayrıca İran, Kuzey Kore ve Libya'ya füze konusunda ürün ve teknik destek sağladığı, füze programlarında yardımcı olduğu belirtildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, Çin'in özellikle Pakistan'a yardımının yanı sıra füze ve kitle imha silahlarıyla ilgili endişelerini Pekin yönetimiyle defalarca tartıştıklarını söyledi.
Yalanlama
Çin, CIA'in raporunda yer alan Çin'in Pakistan, Kuzey Kore, Libya ve İran'a askeri teknoloji transferiyle ilgili iddiaları yalanlarken, Çin Dışişleri "Gizli bir amacı olan bu suçlamalar, hiçbir temele dayanmamaktadır" dedi.
Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Riaz Muhammed ise, CIA'nın, Pakistan'ın balistik füze geliştirmede Çin ve Kuzey Kore'den yardım aldığı iddiasını yalanladı.
Rusya ve İran'a suçlama
CIA raporunda, Rusya'nın da füze programı konusunda İran'a yardım ettiği, İran, Hindistan ve Libya'ya ise teknik uzman ve materyal desteği sağladığı kaydedildi. İran'ın silah teknolojisi araştırmaları konusunda en aktif ülkelerden biri olduğu belirtilen raporda, Rusya, Kuzey Kore ve Çin'in İran'a balistik füzeyle ilgili materyallerle, teknoloji ve uzman desteği verdiği açıklandı.
Raporda, İranlı yetkililerin yorumlarının ve İran'ın Rusya, Kuzey Kore ve Çin ile işbirliğinin "Tahran'ın yakın gelecekte uzun menzilli balistik füze gücü geliştirme eğilimini güçlendirdiğine" dikkat çekildi. Raporda, Kuzey Kore'nin ise Ortadoğu, Güney Asya ve Kuzey Afrika'daki ülkelere füzeyle ilgili ekipman, teçhizat ve teknik uzman ihraç ettiği öne sürüldü.
CIA raporunda ayrıca, İran'ın "kimyasal silahları ürettiği ve depoladığı" iddia edilirken, Rusya'nın İran için biyoteknoloji ve kimyasallar konusunda önemli bir kaynak olduğu savunuldu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sarılık değil, yoksulluk öldürdü

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa