11 Ağustos 2000 01:00

Kimya Teknik,

   1 yıldır dayanışma bekliyor

Paylaş
Kimya Teknik, 1 yıldır dayanışma bekliyor
Şerif Karataş
Bayrampaşa'da bulunan Kimya Teknik işyerinde işçilerin geçen yıl 11 Ağustos'ta başlattıkları grev bir yılı geride bıraktı. Petrol-İş İstanbul Şubesi'nin örgütlü olduğu işyerinde işverenin sendikayı tanımaması üzerine greve çıkılmıştı. Yeterli sınıf dayanışmasını görmeyen greve, Birleşik Metal-İş'in örgütlü olduğu PDK, Erka Balata ve Pancar Motor işçilerinin zaman zaman gerçekleştirdikleri dayanışma ziyaretleri dışında destek geldiği söylenemez. Sendikacıların yaptıkları ziyaretler sırasında verdikleri sözleri yerine getirmemeleri ise dikkat çekti. Petrol-İş Sendikası bugün grev yerinde basın açıklaması yapacak.
İşyeri temsilcilerinden Ahmet Köroğlu, sınıf dayanışmasını yeterli görmediklerini söylüyor. Grev için gereken maddi ve manevi desteğin gelmediğini belirten Köroğlu, grevin bu kadar uzamasının bir nedeninin de bu durum olduğunu dile getirdi. Köroğlu, bir yıl önce greve çıkan 110 işçinin eylemi halen sürdürdüğünü belirtti.
Köroğlu, sendika konfederasyonları ve bağlı sendikalardan yeterli desteği alamadıklarını vurgulayarak, "Sendikal örgütlenmenin önündeki engellere karşı mücadelenin artması gereken bir dönemde grev, gereken desteği görmedi" dedi. Grev süresince işçiler arasında arkadaşlığın daha da pekiştiğini dile getiren Köroğlu, Kimya Teknik grevcileri olarak ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti. IMF ve Dünya Bankası'nın istemleriyle hareket eden siyasilerin sendikal örgütlenmeyi bitirmeye çalıştıklarını belirten Köroğlu, herkesi grevle dayanışmaya çağırdı.
'Sözlerini tutsunlar'
İşyeri Baştemsilcisi Baki Atik de, greve çıktıkları ilk dönemlerde sık sık gerçekleşen dayanışma ziyaretlerinin artık yapılmadığını kaydetti.
Sendikalardan yeterli desteğin gelmediğini dile getiren Atik, "Yapılan basın açıklamalarında ve mitinglerde sendika bürokratları devamlı örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması için, sınıf dayanışması için sözler verdi.
Ve bu sözleri yerine getirmediler. Meydanlarda söyledikleri gibi grevde ve direnişte olan işçilerin yanında olmalarını istiyorum" dedi. Atik, sendikacıların koltuk sevdasından ve masa başı sendikacılığından artık vazgeçmeleri gerektiğini vurguladı. IMF'nin direktifleriyle emekçilere yapılan saldırıların durdurulmasının, halkın uyarılmasının gerektiğini söyleyen Atik, basının da gerçekleri yazmasını istedi. Atik, kendi grevleriyle gereken dayanışmayı da bundan sonra beklediklerini söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İsrail Ankara'dan memnun

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa