10 Ağustos 2000 01:00

KHK, Bakanlar Kurulu'na havale

Koalisyon partilerinin liderleri, Cumhurbaşkanı Sezer'in hükümete iade ettiği kanun hükmünde kararnameyi görüştü.

Paylaş
KHK, Bakanlar Kurulu'na havale
Koalisyonu oluşturan siyasi partilerin genel başkanları, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iade ettiği kanun hükmünde kararnameyi görüştü. Kamu emekçilerinin işgüvencesini yok eden KHK'nın Anayasa'ya aykırılığı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı'ndan dönmesi üzerine tatillerini ve programlarını iptal eden üç partinin genel başkanı, Başbakanlık merkez binasında bir araya geldi.
DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın gerçekleştirdiği görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü. Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan da katıldı. Başbakan Ecevit'in programında yer alan Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'in ziyareti, toplantının uzun sürebileceği gerekçesiyle ileri bir tarihe bırakıldı.
Açıklama bugün
Koalisyon ortağı partilerin genel başkanlarının toplantısının ardından alınan karar ve KHK'nın akıbetine ilişkin düşünceler kamuoyuna açıklanmadı. Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada ise, "Memurlar hakkındaki KHK'nın Cumhurbaşkanı'nca geri yollanmasıyla ilgili durum değerlendirildi. Konunun yarınki Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülmesi kararlaştırıldı" denildi.
Başbakanlık'tan yapılan kısa açıklamada, "Laik, demokratik cumhuriyeti ve ülke bütünlüğünü koruyucu yaptırımları daha etkili kılmak amacıyla hazırlanan KHK'nın" vurgusunun yapılması Ecevit hükümetinin hukuk tanımaz bir tutumla kararnamede ısrar edeceğinin göstergesi olarak yorumlandı.
Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Koalisyon ortağı partilerin genel başkanları, yaptıkları toplantıda, laik, demokratik cumhuriyeti ve ülke bütünlüğünü koruyucu yaptırımları daha etkili kılmak amacıyla hazırlanan KHK'nın Sayın Cumhurbaşkanı'nca geri yollanmasıyla ilgili durum değerlendirilmiş ve konunun yarınki Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülmesi kararlaştırılmıştır."
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

VCD piyasasına bir bakış

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa