10 Ağustos 2000 01:00

Bu kış da çadırdalar

Bolu'da 12 Kasım depreminde yıkılan yurtların yerine yeni bina yapılmadı. Tepkilerini dile getiren öğrenciler, bu kışı da çadırda geçirmekten endişe ediyorlar.

Paylaş
Bu kış da çadırdalar
Bolu'da, 12 Kasım depremi sonrasında aylarca çadırlarda yaşayan üniversite öğrencileri, yıkılan yurtlarının yerine yenisi yapılmadığı için bu kışı da çadırda geçirecekler.
Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ)'ne ait Bolu ve Düzce kampüslerinde 9000'in üzerinde lisans ve ön lisans öğrencisi eğitim görüyor. Bunların bir bölümü az hasarlı yurtlarda barındırılırken büyük bir çoğunluğu ise üniversite çadırkentindeki çadırlarda ve prefabrike konutlarda kalıyor.
Depremde yıkılan yurtlarının yerine yenisinin yapılmadığını belirten öğrenciler, kışı çadırda geçirecek olmaktan çekindiklerini belirterek, şunları söylediler: "Bolu'ya yeni öğretim yılında gelen öğrenciler nerede barındırılacak? Bizi yerleştirdikleri prefabrike konutlar kış boyunca yağmurda, karda su aldı. Yazın 39 derece sıcakta çadırlarda kavrulduk."
Yurtların ihalesi yapılmadı
AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat Bilgen, 12 Kasım depremi sonrasında şehir kampüsündeki yurtlarla bir kız yurdunun yıkıldığını hatırlatarak, "Yıkılan yurdun bulunduğu şehir kampüsündeki alanı Kredi ve Yurtlar Kurumu'na yurt yapmaları için devrettik. Bu alana yurt yapmalarını bekliyoruz" dedi.
Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdür Yardımcısı Hayati Arslan ise yurt yaptıracakları alanla ilgili imar izninin yeni çıktığını söyledi. Arslan, belediyenin onayladığı imar planlarını Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne gönderdikten sonra, 3 kat ve 1500 öğrenci kapasitesine sahip olan öğrenci yurdunun ihalesinin yapılacağını, daha sonra inşata başlayacaklarını anlattı.
Yeni binanın tavanı çöktü
Şehir Kampüsü'nde 22 Mayıs'ta eğitime açılan Bolu Meslek Yüksekokulu binasının tuvaletlerinin bulunduğu kısımda tavanların çöktüğü, tuvaletleri su bastığı öğrenildi. AİBÜ Şehir Kampüsü'nde eğitim gören öğrenciler, okullarının her yıl ilk 3'e öğrenci soktuğunu belirterek, "Deprem sonrasında ortaya çıkan olumsuz şartlardan dolayı hiçbir bölüm, ilk 3'e öğrenci sokamadı. AİBÜ'nün akademik sıralamasında ilk 3'ü Gerede Meslek Yüksekokulu öğrencileri paylaştı" dediler.
ÖNCEKİ HABER

Cemal Çakmak'ın tedavisi engelleniyor

SONRAKİ HABER

What will happen if severance pay is transferred to a fund?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa