Katil lastik

ABD'li lastik tekeli Firestone'un ürettiği kamyon ve otomobil lastiğinin hatalı çıkması vahim trafik kazalarına yol açtı. Yolda yarılan lastikler 46 kişiyi öldürdü.

Katil lastik
ABD'nin en büyük oto lastiği üreticisi "Firestone'' firması, kazalara sebep olduğu bildirilen milyonlarca lastiği toplatma kararı aldı. Toplatılacak lastiklerin yol açtığı kazalarda, şimdiye kadar en az 46 kişinin öldüğü bildirildi.
Firestone yetkililerinin, otomobil tekeli Ford şirketinin yöneticileri ve hükümet temsilcileriyle kapalı kapılar ardında bir toplantı yaptıktan sonra toplatma kararı aldıkları belirtildi. Firestone lastiklerinin en çok kullanıldığı araçlar arasında Ford'un "Explorer" modeli büyük spor otomobiller bulunuyor.
Kazalara, otoyollarda aniden yarılan lastiklerin sebep olduğu belirtiliyor. Ulusal Karayolları Trafik Güvenlik İdaresi'ne, Firestone marka lastiklerin parçalandığı yolunda çok sayıda şikâyet geldi.
Yarılan lastiklerin, otomobillerin yanı sıra kamyonlarda da kullanıldığı bildirildi.
Firestone firması, toplama işlemine havaların anormal derecede sıvak olduğu güney eyaletlerinden başlanacağını duyurdu. Firestone'un en çok kazaya sebep olan lastik tiplerinin ATX, ATX II ve Wilderness AT modelleri olduğu kaydedildi. Bu arada bazı lastik satıcıları, Firestone'un bu tip lastiklerinin satışını durdurduklarını açıkladılar.
www.evrensel.net