08 Ağustos 2000 01:00

Türk-İş, Emek Platformu toplantısına

   katılmadı

Paylaş
Türk-İş, Emek Platformu toplantısına
    katılmadı
Çalışma Bakanlığı'nın 10 sendikayı baraj altına düşürmesinin ardından yaşanan tartışma nedeniyle DİSK Genel Kurulu'na katılmayan Türk-İş, Emek Platformu Başkanlar Kurulu toplantısına da katılmayacağını bildirdi. Türk-İş, toplantıya katılmamasına bahane olarak, KESK tarafından yapılması gereken dönem sözcülüğünün DİSK tarafından üstlenilmesini gösterdi.
Türk-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, 1-13 Haziran tarihinde yapılan Emek Platformu toplantısında dönem sözcülüğünün KESK'e geçmesinin kararlaştırıldığı hatırlatılarak, buna karşın toplantı çağrısının DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi tarafından yapıldığı belirtildi. Türk-İş'in bugüne kadar Emek Platformu toplantılarında alınan kararlara uyduğu ifade edilen açıklamada, "Türk-İş, KESK'in görevinin DİSK tarafından üstlenilmesini kabul etmemekte, bu durumu Emek Platormu'nun iç işleyişindeki disiplin ve ciddiyet kurallarına aykırı bulmaktadır. Türk-İş, bu nedenle toplantıya katılmayacaktır" denildi.
İşçi sınıfının örgütlenmesinin önündeki tek engelin baraj olmadığının kaydedildiği açıklamada, ILO sözleşmelerinin bütünüyle uygulandığı zaman işkolu ya da işyeri barajı gibi bir sorun yaşanmayacağı savunuldu.
Açıklamada, "Türk-İş yüzde 10 barajı etrafından fırtınalar koparanları, yıllardır 12 Eylül hukukuna karşı verdiği mücadeleye destek olmaya çağırmaktadır. Türk-İş'in barajların kaldırılmasına yönelik kaygısı 'Türkiye işçi sınıfının geleceğine yönelik bir kaygıdır. Aynı kaygıyı diğer konfederasyonlar da taşımalıdır" denildi.
Kamu emekçilerinin işgüvencesini ortadan kaldıran kanun hükmünde kararnamenin de değerlendirildiği açıklamada, şöyle denildi: "Laik demokratik cumhuriyet ile ülkenin bölünmez bütünlüğünü hedef alanlar elbette cezasız kalmamalıdır. Bu konuda geç bile kalınmıştır. Ancak karar mekanizmalarının hissi ve siyasi etkilerden arındırılması önemlidir. Türk insanı hiçbir dönem hukuk kuralları dışında yargılanmamalı, karar mekanizmaları kuşkuya yer bırakmayacak şekilde güvenli bir zemine oturtulmalıdır."
Öte yandan dün Şişli'de bulunan DİSK Genel Merkezi'ndeki yapılan toplantı öncesinde bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, toplantının KESK, Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen'in talebi üzerine gerçekleştiğini söyledi. Çelebi, "Kamu çalışanlarına ilişkin olarak çıkartılmak istenen KHK ve baraj uygulaması, kamu çalışanlarının sendikalaşmasına ilişkin yasa tasarısı örneklerini görüşeceğiz" dedi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


EXSA işçisi kararlı
Organize Sanayii'nde kurulu Sabancı Holding'e bağlı EXSA tekstil fabrikasında direniş sürüyor.
EXSA işçilerinin, 51 gün önce; "Daha iyi çalışma koşullarının sağlanması, sendikal örgütlülüğün tanınması ve maaşlarının 100 milyon olması" talepleriyle çıktıkları grev ilk günkü coşkusuyla sürüyor. Sürekli olarak ziyaretlerin yaşandığı Teksa Şubesi'ni, dün de grevci işçilere destek vermek amacıyla, Genel-İş 2 No'lu şube ziyaret etti. DİSK Genel-İş TİS Daire Başkanı Aşur Kurgen, Şube Başkanı Kemal Aslan, Yönetim Kurulu üyeleri ve işyeri temsilcilerinin katıldığı ziyaret sırasında sık sık "İşte sendika, işte DİSK" sloganları atılırken, bu mücadelenin kazanılmasının işçilerin birliğine ve dayanışmasına bağlı olduğu vurgulandı. Grevin kazanılması durumunda bir ilkin de başarılacağının altını çizen Genel-İş yöneticileri şöyle konuştu: "Bu işin birlik ve beraberlikten başka kurtuluşu yok. Antep belediye işçilerinde gördük. %15'i geçmeyeceğini söyleyen Belediye Başkanı Celal Doğan, 54 günlük kavganın ardından hakkımız olanı vermek zorunda kaldı. Siz de kazanacaksınız. Ayrıca kazanımınız Akdeniz Bölgesi işçilerinin de önünü açacak, örnek olacaksınız."
Bu arada, DİSK bayrağını söke söke organizeye dikeceklerini söyleyen EXSA işçileri tek sorunlarının maddi sorun olduğunu, onu da yavaş yavaş aştıklarını belirttiler. Teksa Şube Başkanı Nazmi İncesoy ise bu konudaki sıkıntıları, "Yaşasın EXSA grevimiz" yazılı kalemleri bastırarak çözmeye çalıştıklarını ve maddi anlamda gerçekten de faydası olduğunu belirtti. 2500 tane kalem bastırıldığını belirten İncesoy, "Bunun 1600 tanesi dışarda, eğer bu paralar gelirse epey rahatlarız" diyerek konunun önemine dikkat çekti. Ayrıca Genel-İş yöneticileri ziyaretlerinin ardından 500 tane kalem alarak, "EXSA işçilerinin bu onurlu mücadelelerinde hep yanlarında olacağız. Ve maddi, manevi her türlü destekte bulunacağız" dediler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tecavüzde santim hesabı!

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa