06 Ağustos 2000 21:00

Adana'da sendikalardan birlik kararı

Adana'da bir araya gelen sendikalar, sendikasızlaştırma, işten atma ve kazanılmış hakları gasp etme saldırılarına karşı, eylem kararları aldılar.

Paylaş
Adana'da sendikalardan birlik kararı
Halil İmrek
Adana'da bir araya gelen sendikalar, sendikasızlaştırma, işten atma ve kazanılmış hakları gasp etme saldırılarına karşı, eylem kararları aldılar.
SASA'da sürekli bir işçi kıyımının yaşanması, Paksoy'da örgütlü Tek Gıda-İş'in taşeronlaştırma ile yetkisinin düşürülmesi, Organize Sanayi'de bulunan EXSA'da 50. gününe giren grevde, patronların anlaşmaya yanaşmaması, Çukobirlik'in 'yeniden yapılandırma' adı altında tasfiye edilmeye çalışılması, zorunlu tasarrufların gasp edilmeye çalışılması ve kanun hükmünde kararname ile memurların işten atılmalarının kolaylaştırılması gibi saldırılara karşı Adana'da sendikalar harekete geçti. DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Teksa, Çukobirlik, Mensa, Bossa şubeleri ile Genel-İş 2 No'lu Şube, Türk-İş'e bağlı TÜMTİS ve KESK'e bağlı şubeler bir araya gelerek, eylem kararları aldılar.
Sendikaların taşeronlaştırma, yetki düşürme, barajın altında bırakma tehditleri ile karşı karşıya olduğunu belirten sendikalar, saldırılara boyun eğmeyecekleri mesajını verdiler. Bundan sonra daha etkin ve birlikte bir mücadele ağı öreceklerini belirten sendikalar, Emek Platformu'nu yeniden canlandıracaklarını vurguladılar. Bunun için ilk olarak Emek Platformu Dönem Sözcüsü olan DİSK, bugün tüm bileşenlere çağrı yapacak. Bu çağrıya cevap veren sendikalar ile alınan kararlar üzerine konuşularak, kararların ortaklaştırılması istenecek.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İşçi 'gaz odası'nda!

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa