Orman yangınları bitmiyor

Manavgat, Karaisalı, Milas, Kuşadası, Darkale ve Pülümür'de çıkan yangınlar toplam 822 hektar ormanlık alanın yok olmasına yol açtı. Çıkan yangınlar güçlükle kontrol altına alındı.

Orman yangınları bitmiyor
Yurdun çeşitli bölgelerinde dün çıkan yangınlarda, yüzlerce hektarlık ormanlık alan kül oldu. Önceki gün Antalya'nın Manavgat ve Adana'nın Karaisalı ilçelerinde çıkan yangınlar dün de devam ederken, Muğla'nın Milas, Aydın'ın Kuşadası ve Tunceli'nin Pülümür ilçelerinde çıkan yangınlar kontrol altına alındı. Bu arada Orman Bakanlığı, yurdun çeşitli yerlerinde önceki gün çıkan orman yangınlarında, toplam 822 hektarlık alanın tahrip olduğunu bildirdi.
Yangın panik yarattı
Manavgat'ın Burmuhan, Karabük ve Bozkaya köyleri arasındaki dağlık alanda önceki gün yangın çıktı. Manavgat-Beşkonak'daki Burmuhan köyü çevresindeki kızılçam, köknar ve karaçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık bölgede, 3 ayrı noktada henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yanan ormanlık alanın engebeli ve dağlık olması nedeniyle uzun bir süre yangına müdahale edilemedi. 3 noktada çıkan yangın şiddetli rüzgâr nedeniyle hızla yayılırken, orman, jandarma ve itfaiye ekipleri yangını kontrol altına almak için büyük çaba harcadı. Gece görüşü olmadığı için helikopter ve uçakla müdahale edilemeyen yangını kontrol altına almak için Orman Bölge Müdürlüğü'nün tüm ekiplerinin çok sayıda arazöz, dozerle bölgede görev yaptığını kaydeden yetkililer, çevre ilçelerden gelen itfaiye ve jandarma ekiplerinin de dün sabaha kadar çalışmayı sürdürdüğünü belirttiler. Havanın aydınlanmasıyla birlikte 4 helikopter ve C-130 yangın söndürme uçağı bölgede görev yaptı. Bozkaya köyünün 25 haneli Karadağ Mahallesi'nin yangın nedeniyle tehlike altında bulunduğu belirtilerek, jandarmanın bu mahalle ve çevresinde güvenlik çemberi oluşturulduğu ve mahallenin yangın riskinden kurtarıldığı kaydedildi.
Adana'nın Karaisalı ilçesindeki Kuşçusofulu köyü yakınlarında önceki gün öğle saatlerinde çıkan yangın da uzun süre kontrol altına alınamadı. Dün sabah saatleri itibariyle orman yangınında yaklaşık 1000 hektar kızılçam ormanı tahrip oldu. Karaisalı Kaymakam Vekili Fatih Kaya, yerleşim yerlerinde gerekli önlemlerin alındığını, ancak bir tehlikenin olmadığını ifade etti. Bu arada, orman yangınıyla ilgili jandarma tarafından 4 kişinin gözaltına alındığı, 15 yaşından küçük olan bir kişinin serbest bırakıldığını bildirdi.
Adana Valisi Oğuz Kağan Köksal da, Karaisalı ilçesinde dün başlayan orman yangınının kısmen kontrol altına alındığını, ancak 2 noktadan devam ettiğini belirterek, söndürme çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.
Öte yandan Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Darkale mevkiinde dün saat 10.45 sıralarında orman yangını başladığı bildirildi. Soma Orman İşletme Şefliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ege Linyitleri İşletmeleri'ne ait bir maden ocağının arkasındaki tepede çıkan orman yangınına önce orman yangını söndürme işçileri ve çevre belediyelerin itfaiye araçları ile dozerler müdahale etti. Yangında 10 dönüm makilik ve kızılçam koru ormanının tahrip olduğu bildirildi.
Güçlükle söndürüldü
Muğla'nın Milas ilçesinde de orman yangını çıktığı bildirildi. Milas ilçesi Karacahisar bölgesi Akçakaya köyü yakınında, önceki gün saat 18.30 sıralarında çıkan yangın, ancak saat 22.30 sıralarında kontrol altına alındı. Yetkililer, yaklaşık 3 hektarlık kızılçam koru ormanının zarar gördüğünü, soğutma çalışmalarının dün sabaha kadar devam ettiğini söylediler.
Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı Soğcak ve Yaylak köyleri arasındaki orman yangınında ise 100 hektar alanın yandığı bildirildi. Tarım ve zeytinlik alanlar ile ormanlık bölgede çıkan yangın önceki gece saat 20.00 sıralarında kontrol altına alınırken, bölgede şiddetli rüzgâr esmesi nedeniyle 200 kişilik ekip sabaha kadar soğutma çalışmalarına devam ettiği ve yangının gece saatlerde kontrol altına alındığı belirtildi. Bu arada Tunceli'nin Pülümür ilçesinde çıkan yangının da kontrol altına alındığı öğrenildi.
www.evrensel.net