Hücrelere tepkiler artıyor

İstanbul Barosu'na kayıtlı bir grup avukat, 'üçlü protokol' ve hücre tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla bir günlük uyarı açlık grevi yaptı.

Hücrelere tepkiler artıyor
İstanbul Barosu'na bağlı bir grup avukat, Adalet, Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları'nın yayınladığı üçlü protokole ilişkin genelgeyi ve hücre tipi cezaevlerini protesto etmek için bir günlük uyarı amaçlı açlık grevi yaptı. Avukatlar, "İrademizin denetlenmesini kabul etmeyeceğiz" dediler.
Temsili açlık grevi, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi binasında yapıldı.
Avukatlar adına basına açıklamasını okuyan avukat Zeynel Öztürk, hücre tipi cezaevlerinin yapımına ve avukatlara yönelik yasadışılıklara sessiz kalmayacaklarını söyledi.
Öztürk, hücre tipi cezaevlerinin yapımına başlanması ile birlikte, yönetim kurallarının da şekillenmeye başladığını, üçlü protokolün de bu uygulamanın temeli olduğunu kaydetti. Üçlü protokole ilişkin genelgenin, savunmayı denetler hale getirdiğini belirten Öztürk, böylelikle savunma üzerinde baskılar kurulacağını kaydetti. Öztürk, söz konusu genelgenin Avukatlık Kanunu ve CMUK'un değişik maddelerine aykırı olduğuna işaret etti ve "Üzerimizin elle aranmasını, evraklarımızın didik didik edilmesini, irademizin denetlenmesini kabul etmeyeceğiz" dedi.
Tepkiler devam edecek
Hücre tipi cezaevlerinin yapımının bir an önce durdurulması gerektiğin belirten Öztürk, bugüne kadar yapılan hücre tipi cezaevlerinin de bir an önce yıkılması gerektiğini söyledi. Üçlü protokole ilişkin genelgenin de bir an önce iptal edilmesi gerektiğini belirten Öztürk, hücre tipi cezaevlerinin kapatılmaması, protokolün iptal edilmemesi halinde tepkilerini değişik biçimlerde göstermeye devam edeceklerini söyledi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Saldırı ve baskılara son verilsin
İHD Cezaevleri Komisyonu ve Özgür TAYAD'lı ailelerin ortaklaşa yaptığı basın açıklamasında, cezaevlerini protesto gösterilerine yapılan polis saldırısı ile Bergama Cezaevi'nden Buca Cezaevi'ne sevk edilen tutuklulara yönelik saldırı ve baskılar protesto edildi.
Her iki saldırıya ilişkin basın açıklaması dernek binasında yapıldı. İHD Cezaevleri Komisyonu Üyesi Yeliz Saygınar tarafından yapılan açıklamada, Özgür TAYAD'lı ailelerin Adalet Bakanı ile görüşmek ve hücre tipi cezaevlerini protesto etmek için başlattığı yürüyüşe yapılan polis saldırılarında birçok insanın ağır derecede yaralandığı belirtildi. Saygınar, önceki gün de Özgür TAYAD'lı ailelerin Sultanahmet Adliye Sarayı önünde dövüldüklerini hatırlattı.
Bergama Cezaevi'nden Buca'ya sevk edilen tutukluların da aynı baskılara maruz kaldığını belirten Saygınar, tutukluların sevk esnasında ve cezaevine girdikten sonrada bu saldırıların devam ettiğini kaydetti.
Saygınar, bu saldırılarda birçok tutuklu ve hükümlünün değişik yerlerinden ağır bir biçimde yaralandığına işaret eti. Saygınar, görüş saatlerinin 20 dakika ile sınırlandırılması üzerine tutukluların görüşe çıkmadığını belirterek, yapılan saldırıları ve hak gasplarını protesto ettiklerini belirtti.
Sincan'daki hücre tipi cezaevini gezenlerden biri olan Bedriye Çavuş ise cezaevine ilişkin görüşlerini aktardı.
Ortak yaşama alanları yok
Bu cezaevinin, kafasında birtakım çelişkiler yarattığını belirten Çavuş, "Elektrik düğmeleri ve vana dışarıda. Yani gadiyanlar istedikleri gibi elektriği ve suyu kesecekler, keyfi davranacaklar" dedi. Cezaevinin en alt bölmelerinde birtakım karanlık odalar bulunduğuna ve buraların el feneri ile gezdirildiğine dikkat çeken Çavuş, görevlilerin bu yerler ile ilgili, "mutfak, depo" gibi açıklamalar yaptığını söyledi.
Buna ikna olmadığını belirten Çavuş, çocukları için ortak yaşam alanlarının da olmadığını söyledi.
www.evrensel.net