04 Ağustos 2000 21:00

Gençlik kampı için geri sayım başladı

Gençlerin "Temiz bir dünya" talebiyle 19-26 Ağustos tarihleri arasında Akkuyu Akdere'de gerçekleştirecekleri gençlik buluşmasının tanıtımı önceki gün yapıldı.

Paylaş
Gençlik kampı için geri sayım başladı
Gençlerin "Temiz bir dünya" talebiyle 19-26 Ağustos tarihleri arasında Akkuyu Akdere'de gerçekleştirecekleri gençlik buluşmasının tanıtımı önceki gün Mersin Öğretmenevi'nde düzenlenen bir yemekle yapıldı. 65 davetlinin katıldığı yemekte konuşan Akdere Gençlik Buluşması komitesinden Elçin Karakaya, gençliğe dayatılan yoz, bireyci, çıkarcı ilişkilere alternatif olarak yapılacak olan buluşmanın dostluk, kardeşlik ve barış şölenine dönüşeceğini belirtti. Uluslararası şirketlerin ülkeyi nükleer çöplük haline getirmeye çalıştığını dile getiren Karakaya, "98 yılında yaptığımız Bergama Buluşması'nda bu şirketlere ve ülkenin bağımsızlığını tehdit eden anlaşmalara imza atan yetkililere, gençliğin dayanışma ruhu ve çevreye olan duyarlılıklarıyla cevap verilmiştir. 19-25 Ağustos tarihleri arasında yapacağımız Akdere Gençlik Buluşması'nda da gençlik, ülkenin bağımsızlığını tehdit eden olgulara daha duyarlı bir karşı duruş sergileyecektir" dedi.
1998 yazında düzenlenen Bergama buluşmasının dia filmlerinin gösterildiği ve müzik dinletisinin yapıldığı tanıtıma; Eğitim-Sen, Tüm Bel-Sen, Liman-İş, BES, 68'liler Birliği, Tabipler Odası, Akdeniz Belediyesi, EMO, İHD başkanı ve yöneticileri, Akdeniz Bel. Bşk Fazıl Türk, Eğitim-Sen Şb. Bşk Ayşe Eren, Tüm Bel-Sen Şb. Bşk. Hüseyin Aral, Liman-İş Şb. Bşk., BES Şb. Bşk Gürsel Sığınır, İçel Tabip Odası M. Güleç Erkılıç, Eğitim-Sen Örg. Sekr. Ayhan Afşar, EMEP İl Bşk. Musa Mehmet, İHD Yön.Kur. Üyesi Abdurrahman Çakmak, MEÜ Öğr. Gör. Oğuz Derin, Tüm Bel-Sen Yön. Kur. Üyesi Veli Korkmaz katıldı.
Öte yandan kampın tanıtımını yapmak için Mersin il merkezinde açılan stantlara ilginin büyük olduğu, gençlerin kamp çalışmalarına katılmak istedikleri görüldü.
Kamp; Kazanlı, Mezitli, Demirtaş, Menteş'te yapılan toplantılarla da gençlere anlatıldı.
İçel Tabipler Odası'nda yapılan tanıtım kokteyline birçok sendika, oda, parti, vakıf, belediye başkan ve yöneticileri katıldı. Açık Hava Tiyatrosu'ndaki irtibat bürosuna gelen gençler ise kamp hakkında bilgi almak istiyorlar. Akdere Beldesi Eğribük Vadisi'nde yapılacak olan buluşma için teknik çalışmalar hız kazandı. Vadiye inen yol genişletildi. Mersin ve Adana'dan gençler vadiye giderek Akdere'deki gençlerle birlikte çalışmalara başladı.
Ankara'da da hazırlıklar sürüyor
Akdere Gençlik Buluşması'nın hazırlıkları Ankara'da da tüm hızıyla devam ediyor. Buluşmanın tanıtımı için bugün saat 19.00'da Ankara Sanat Tiyatrosu'nda "Akdere Gençlik Buluşması'na Doğru" adlı bir etkinlik düzenlenecek. Şükrü Erbaş, Ahmet Telli, Hüseyin Şahin, Hüseyin Atabaş'ın şiirleriyle katılacağı etkinlikte opera sanatçısı Ufuk Karakoç da müzik dinletisi verecek. Dia gösteriminin de yapılacağı etkinliğe, gençlik buluşmasına destek veren aydınlar da katılacak.
İHD Ankara Şubesi, gençlerin ülke sorunlarına duyarlılığının bir göstergesi olarak nitelendirdiği Akkuyu Gençlik Buluşması'nı desteklediklerini bildirdi. İHD Ankara Şube'den yapılan yazılı açıklamada, Bergama'da siyanürle altın arayan şirkete karşı gösterilen antiemperyalist mücadelenin, "Bergama'dan Akkuyu'ya" adlı kampla Akkuyu Nükleer Santrali yapımına karşı taşınmasının, gençlerin mücadeledeki ısrarlarını gösterdiği kaydedildi.
ÖNCEKİ HABER

Dış ticaret açığı rekor düzeyde

SONRAKİ HABER

Kanguru faresi görüntülendi haberleri gerçeği yansıtmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa