05 Ağustos 2000 01:00

Sermayeye karşı

   uluslararası dayanışma

Paylaş
Sermayeye karşı uluslararası dayanışma
H. Fatih Seyhan
İlki geçen yıl Türkiye'de gerçekleştirilen "Sermayeye Karşı Uluslararası Sendikal Dayanışma Konferansı"nın ikincisi bu yıl Fransa'da yapılıyor. Konferans 29-30 Eylül ve 1 Ekim tarihlerinde, İsviçre sınırına yakın Morillon kasabasında yapılacak.
Alp Dağları'nın tepesindeki bu kasabada bulunan Fransız Elektrik Gaz İşletmesi'ne ait ve CGT sendikası tarafından yönetilen bu tesis, bu kez dünyanın birçok ülkesinden gelecek mücadeleci sendika yöneticilerini, işçi temsilcilerini ve önder işçileri konuk edecek.
Konferansın çağrı metni, şimdiden 16 ülkeden 100 civarında sendikacı tarafından imzalandı. Konferansa ev sahipliği yapacak Fransız sendikacıların verdiği bilgiye göre, belli başlı işkollarında onlarca sendikacı ve ileri işçi konferansa katılmak için başvuruda bulundu.
On bin işçinin çalıştığı, Avignon şehrindeki Michelin lastik işletmesindeki sendika şubesi örneğinde olduğu gibi, sendika olarak maddi katkıda bulunma ve katılma sözü verenler de var. Konferansa Fransa ve Belçika'daki Renault işletmelerinde ortak eylemler örgütleyen otomobil işçilerinin temsilcileri ile Avrupa çapında grev örgütleyen demiryolu işçilerinin de katılması bekleniyor. Ayrıca Avrupa'nın birçok sanayi kentindeki önemli işletmelerden sendikacılar ve işyeri işçi temsilcileri de konferansta hazır bulunacaklar.
Bağış kampanyası
Konferansın Fransa'daki organizatörlüğünü, CGT'li sendikacılar üstlendi. CGT (Genel-İş Konfederasyonu) içerisinde faaliyet yürüten, sendikal bürokrasiye muhalif, mücadeleci sendikacı ve işçileri bağrında toplayan "Continuer la CGT" sendika grubu, bu çalışmada aktif bir rol oynuyor. Öte yandan Fransız sendikacılar, konferansın hazırlık masraflarını karşılamak ve gelir düzeyi düşük ülkelerden gelecek bazı sendikacıların yol giderlerine katkıda bulunmak için, bağış kampanyası da açtılar.
Diğer ülkelerdeki hazırlıklar
Konferans hazırlıkları diğer Avrupa ülkelerinde de sürüyor. Konferansa, Almanya'dan DGB (Almanya Sendikalar Birliği), İspanya'dan CCOO (İşçi Komisyonları Konfederasyonu), Avusturya'dan ÖGB (Avusturya Sendikalar Birliği), Belçika'dan FGTB (Belçika Genel İş Federasyonu), Yunanistan'dan PAME gibi sendikaların çeşitli kademelerinde yer alan sendikacıların yanı sıra Afrika ve Amerika kıtalarından sendikalar ve sendikacılar da destek sunduklarını açıkladılar.
İki ana gündem
Şimdiye kadar dört toplantı yapan Hazırlık Komitesi, eylül ayının başında son değerlendirme toplantısını yapmaya hazırlanıyor. İçerisinde Fransız, Alman, Türkiyeli ve Yunanlı sendikacıların yer aldığı Hazırlık Komitesi'nin, gündem ve pratik örgütlenmeyle ilgili önerileri de bu toplantıda bir sonuca bağlayacağı açıklandı.
Bilindiği gibi, konferansın iki ana gündem maddesi var: "Emperyalist küreselleşme ve işçi sınıfı üzerindeki etkileri. Sendikalarımızın durumu ve uluslararası dayanışma."
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sigara şirketleri sinsice çalışıyor

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa