Sigara şirketleri sinsice çalışıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sigarayla mücadele raporunu açıkladı. WHO'nun raporunda, sigara firmalarının, sigarayla mücadele kampanyasını baltalamak için yıllardır çeşitli sinsi taktiklere başvurdukları ve cephe oluşturdukları belirtildi.

Sigara şirketleri sinsice çalışıyor
Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sigara firmalarının, sigarayla mücadele kampanyasını baltalamak için yıllardır çeşitli sinsi taktiklere başvurduklarını ve cephe oluşturduklarını bildirdi.
WHO tarafından hazırlanan ve kuruluşun İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde önceki gün yayımlanan 240 sayfalık rapora göre, sigarayla mücadeleyi mahvetmek için uğraşan sigara firmaları, sinsice, en ayrıntılı ve en ince yollarla hesaplanmış mali desteği büyük planlarla ve çoğu zaman "hiç fark edilmeyecek" yöntemlerle hareket ettiler. WHO'nun çabalarını baltalamak için, kendileriyle bağlantılı öteki şirketlerden de yararlanma yoluna giden Philip Morris gibi sigara şirketlerinin temsilcileri, WHO'ya bağlı kuruluşlarda bile görev aldılar.
Dünya Sağlık Örgütü, "BM kuruluşunda çalışan memur, danışman ve görevlileri, sigara sanayi ile olan bağlarını açıklamaya zorlayacak yeni kurallara ihtiyaç bulunduğunu" vurguladı.
Sigara şirketlerine ait belgelere dayanan WHO raporu, daha yayımlanmadan New York Times gazetesine sızdırıldı. Raporda suçlanan şirketlerin başında, dünyanın en büyük sigara yapımcısı olan Philip Morris bulunuyor. Raporda, adı verilmeden, Philip Morris şirketi yönetim kurulu başkanının bu alandaki faaliyetlerinden de söz ediliyor.
WHO'nun açmış olduğu sigarayla mücadele kampanyası özellikle ABD'de çok etkili oluyor. Gazeteye açıklamada bulunan İsviçreli kamu sağlığı yetkilisi Dr. Thomas Zeltner, "Sigara firmalarının WHO'nun açtığı kampanyaları boşa çıkartmak için harcadığı çabalar biliniyordu. Fakat bunun bu kadar organize biçimde yürütülmüş olması insanı şaşırtıyor" dedi. Philip Morris şirketi ise yaptığı açıklamada, "Raporda yer alan uygulamaların geçmiş yıllara ait olduğunu ve şirketin şimdi uygulamalarını değiştirdiğini" öne sürdü.
Gizli bilgideki itiraf
WHO'nun raporunda, Philip Morris'in Başkanı Geoffrey Bible'ın 1988 yılına ait "gizli değerlendirmesi" de yer alıyor. Başkan Bible, bu kısa değerlerlendirme notunda, şirketin, hükümetler ve tüketici kesimler üzerinde olağanüstü aşırı nüfuzu bulunduğunu açıkça belirterek, Philip Morris'in bu yapısının değiştirilerek etkinliklerinin yeniden yönlendirilmesini istiyor. WHO, bugünkü raporunda, büyük sigara şirketlerinin halk sağlığının bozulması pahasına eski reklam ve sinsi etkinliklerini sürdürdüğünü belirtiyor.
WHO'nun raporunda, sigara şirketlerinin, sigarayla mücadele bütçesini kısmak için elinden geleni yaptıkları, diğer BM kuruluşlarını WHO ile bütçe münakaşasına soktukları belirtiliyor ve şirketlerin, tütün-sigara üzerine yapılan bilimsel araştırmaları çarpıtma girişimlerinde dahi bulunduğu ilan ediliyor. WHO'nun sigarayla mücadele başyetkilisi Derek Yach, "Sigara firmalarının yürüttüğü gizli çalışmaların çok ciddi boyutlarda oluduğunu" söyledi. WHO, bizzat BM'nin sağlık teşkilatı içinde çalışan ve "sigara firmalarınca satın alınmış" bilim adamları da saptandığını bildirdi. Bu kişiler halen WHO memuru olduklarından isimleri açıklanmadı.
Önde gelen düşman...
WHO raporunda, "Sigara firmalarının WHO'yu en önde gelen düşmanı olarak gördüğü tescil edilmiştir. Sigara üreticilerinin WHO'ya karşı güvensizlik oluşturmak ve örgütün görev yapmasını engellemek için dünya çapında strateji geliştirdikleri saptanmıştır" deniliyor.
Ölümler yarıya iniyor
Bu arada, İngiliz Kraliyet Kanser Araştırma Vakfı'ndan Prof. Dr. Richard Peto, İngiltere'de sigarayı bırakmanın yaygınlaşmasıyla birlikte akciğer kanserinden ölümlerin yarı yarıya azaldığını bildirdi. British Medical Journal dergisinin son sayısında yayımlanan bilgileri, Peto ile birlikte, 1950'li yıllarda sigarayla akciğer kanseri arasındaki bağı bulan İngiliz hekim Sir Richard Doll aktardı. Yoksul ülkelerde sigara alışkanlığının hızla arttığına işaret edilirken, 21. yüzyılda 1 milyar insanın sigaradan öleceği hesaplandı.
Uzmanlar, hangi yaşta olursa olsun sigarayı bırakmanın çok yararlı olduğunu vurguluyorlar.
www.evrensel.net