Fotoğraf: Evrensel

Sendikalar DİSK yönetiminden umutlu

DİSK'e bağlı sendikaların yöneticileri, 11. Olağan Genel Kurul'da oluşan DİSK yönetiminden umutlu.

Sendikalar DİSK yönetiminden umutlu
Şahin Bayar
DİSK'e bağlı sendikaların yöneticileri, 11. Olağan Genel Kurul'da oluşan DİSK yönetiminden umutlu. Yeni yönetimin kendi içinde uyumlu olduğunu ve bunun bir avantaj olduğunu düşünen sendika yöneticileri, DİSK'in eskisinden daha dinamik olacağına inançlarını dile getirdiler.
DİSK yönetiminden çok şeyler beklediğini ifade eden Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Muzaffer Şahin, "Bir kere yönetime gelenler, üyeleri bulunan ve bunları temsilen gelen yöneticilerdir. Bu yüzden DİSK'e sahip çıkmak zorundalar" dedi. Yönetimin namus sözü vererek sorumluluk aldığını hatırlatan Şahin, kimi eksiklikler olmasına rağmen yönetimin DİSK'i ileriye taşıyacağına inandığını söyledi. Yeni yönetimden temennilerinin DİSK'i daha mücadeleci kılmak olduğunu dile getiren Genel-İş İstanbul 5 No'lu Şube Başkanı Kadir Doğutekin, DİSK'ten sermaye hariç toplumun her kesiminin beklentisi olduğuna dikkat çekti. Sorunların çözümünde yönetime gereken desteği vereceklerini belirten Doğutekin, başarılı olunacağına inandığını kaydetti.
Gıda-İş Genel Sekreteri Celal Ovat ise, "Yeni yönetimden DİSK'in 12 Eylül öncesindeki ilkelerine sahip çıkmasını bekliyoruz" ifadeleriyle beklentisini dile getirdi. Sendikaların önünde yüzde 10 işkolu barajı gibi önemli sorunlar olduğunu hatırlatan Ovat, "Ancak yönetim bu sorunların altından tek başına kalkamaz. Sendikaların destek vermesi gerekiyor." diye konuştu.
Daha dinamik olacak
"Yeni seçilen yönetim CHP çevresinde oluşan bir yönetim. Genel Sekreter Murat Tokmak'ı da EMEP'in desteklediğini düşünüyorum. Eğer yönetim parlamento dışı kalan CHP ve EMEP'i de arkasına alırsa ciddi bir çıkış, bir sokak muhalefeti olur" diyen Basın-İş Genel Sekreteri Kamil Kartal da, yeni yönetimin DİSK'i eskisinden daha dinamik kılacağını ifade etti. Genel Kurul'da dört büyük sendikanın ittifak yaptığını söyleyen Kartal, bu sendikaların maddi ve kitle gücünü seferber etmeleri halinde DİSK'in rahatlayacağını söyledi.
Limter-İş Genel Başkanı Kazım Bakış ise genel kurulun işçilerin sorunlarını tartışma ve yeni arayışlar yerine koltuk mücadelesi şeklinde geçtiğini kaydetti. Bütün bunlara rağmen yeni yönetimin başarılı olmasını dilediğini söyleyen Bakış, "Yönetim, sorunların çözümü noktasında eğer ciddi adımlar atar ve mücadele ederse biz de yanında olacağız" diye konuştu.
www.evrensel.net