Clinton Keşmir'de de arabulucu

Pakistan ve Hindistan arasındaki sorunlu bölge olan Keşmir'de son üç günde düzenlenen saldırılarda 90'ı aşkın kişi öldü.

Clinton Keşmir'de de arabulucu
Pakistan ve Hindistan arasındaki sorunlu bölge olan Keşmir'de son üç günde düzenlenen saldırılarda 90'ı aşkın kişi öldü. Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayee, bölgede zaten hayata geçmeyen 'uzlaşma sürecini' geri getirmek için ABD Başkanı Bill Clinton'a 'danıştı'.
Keşmir'e gidebileceğini belirten Vajpayee, ABD Başkanı Bill Clinton'ın Keşmir'de son günlerde artan şiddet olayları nedeniyle Pakistanlı liderlerle görüşeceğini söyledi. Clinton ile telefonda konuştuğunu söyleyen Vajpayee, Cammu Keşmir eyaletinde Keşmirli militanlar tarafından düzenlenen saldırılarla ilgili olarak Clinton'ın kendisiyle aynı duyguları taşıdığını söylerek ABD Başkanı'nın Pakistanlı liderlerle görüşeceğini ve yapılabilecek her şey için gayret göstereceğini söylediğini belirtti.
Üçlü görüşme önersi
Hindistan hükümetiyle, ayrılıkçı grup Hizbülmücahidin arasındaki resmi müzakerelere dün Cammu-Keşmir eyaletinin yazlık başkenti Srinagar'da başlanırken, Hizbülmücahidin örgütü aralarında Riaz Resul'un da bulunduğu 3 liderin başkanlığındaki bir heyet tarafından temsil ediliyor. Hint hükümeti görüşmelere ise İçişleri Bakanlığı'nın Keşmir'den sorumlu yetkilisi P.R. Kakkar'ı gönderdi. Resul, müzakerelerde yalnız ateşkes koşullarının ele alınacağını, barış görüşmelerinin ele alınmasının söz konusu olmadığı açıkladı.
Bölgede tekyanlı ateşkes ilan eden Hizbülmücahidin örgütü, Hindistan'ın 8 Ağustos'a kadar önkoşulsuz görüşme masasına oturmayı kabul etmesini istedi. Hizbülmücahidin sözcüsü Salim Haşimi, "Hindistan üçlü barış görüşmelerini önkoşulsuz olarak kabul etmezse, ateşkes kararımızı gözden geçiririz, belki de ateşkese son veririz" dedi.
Hindistan hükümeti, Hizbülmücahidin'in ateşkes ilanı ve Pakistan'ı da içeren üçlü görüşme önerisine, Keşmir'deki bütün grupları görüşme masasına davet ederek karşılık vermişti. Müslümanların çoğunlukta olduğu Keşmir'de ayrılıkçı hareketlerin 1989'da başlattığı silahlı isyanda, şimdiye dek en az 25 bin kişi öldü.
Keşmir'deki en büyük grup Hizbülmücahidin, 24 Temmuz'da tekyanlı olarak ateşkes ilan etmişti. Ateşkesten sonra bölgede şiddet olayları tırmanışa geçti ve son 48 saatte çeşitli saldırılarda çoğu Hindu 93 kişi can verdi.
Keşmir'de operasyon
Bu arada Hindistan ordusu, dün Keşmir'in güneyinde şeriatçı militanlara karşı saldırıda bulunduğunu duyurdu. Hindistan ordusunun ayaklanmalara karşı özel olarak kurduğu "Delta Force" adlı özel birliğin komutanı General P.P.S Bindra, saldırının helikopterler eşliğinde, Banihal ve Doda adlı dağlık bölgelerde yapıldığını belirtti. Pakistan Keşmir'de faaliyet gösteren ayrılıkçı hareketleri desteklerken, Hindistan da bölge üstünde askeri ve baskıcı bir hakimiyet sürdürmeye çalışıyor.
www.evrensel.net