22 Ağustos 2011 02:51

F-16 sesiyle sahura kalkıyorlar!

Irak Federal Kürdistan Bölgesi’ni durmadan bombalayan savaş uçaklarının kalktığı Diyarbakır’da halk öfkeli ve tedirgin. “Evlerinin her an üzerlerine yıkılacağı” korkusu yaşadıklarını söyleyen yurttaşlar, davul yerine F-16 savaş uçaklarıyla sahura kalktıklarını ve çocuklarının psikolojisinin altüst

F-16 sesiyle sahura kalkıyorlar!

Paylaş

Irak Federal Kürdistan Bölgesi’nde bombalanan yerlerde birçok sivil ve köy zarar görürken, uçakların kalktığı Diyarbakır’da da yurttaşlar tepkilerini dile getirdi. Savaş uçaklarının kalktığı Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’na komşu olan Bağlar ilçesine bağlı Kuruçeşme Mahallesi sakinleri, uçakların sesinden uyuyamadıklarını, çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu ve evlerinin yıkılacağından kaygılandıklarını ifade etti.

Mahalle sakinlerinden 6 çocuk, 13 torun sahibi Gülperi Güzelgül, çocuklarının günlerdir gözüne uyku girmediğini ve uçak sesleriyle ninnilerinin karıştığını dile getirdi. Güzelgül, uçakların gece yarısı uçmasıyla birlikte çocukların korkudan yataktan fırladığını belirterek, “Torunlarım, çocuklarım korkudan yatağın altına giriyorlar. Ne istiyor bu devlet bizden, uykumuzu mu?” diyerek duruma tepki gösterdi.  Güzelgül, mahallelerinden birçok gencin PKK saflarında olduğunu ifade ederek, “Uçaklar her kalktığında dualar ediyoruz. Bombalar gidip yavrularımızın başına yağdırılıyor buna yüreğimiz nasıl dayansın” diye konuştu.  

HERKES KORKUYOR

Çocukları ile beraber kalan Feride Solmaz, 35 yıllık savaşın tanıklarından. Solmaz, uçakların günün her saatinde büyük bir gürültü ile kalktığını belirterek, “Gökyüzü yırtılıyor gibi oluyor. Çocuklarım uykusundan zıplayarak uyanıyor. Kâbuslar görüyorlar” diyerek, kendilerini sürekli savaş halinde hissettiklerini dile getirdi. Gecenin bir yarısında davul sesiyle değil uçak sesiyle sahura kalkıp sabahın köründe yine uçak sesiyle uyandıklarını söyleyen Solmaz, “Sadece çocuklar değil biz de çok korkuyoruz. Uçaklar üzerimize geliyormuş gibi hissediyoruz” dedi. Abdurrahman Taşkın ise, gecenin geç saatlerine kadar birçok işte çalışarak evinin geçimini sağlıyor. Gece en erken saat 23.00’da gelebildiğini dile getiren Taşkın, “Eve gelir gelmez uyuyorum. Diğer gün için dinlenmem lazım. Ancak son dönemlerde uçak gürültüsünden gözümü bile kırpamıyorum. Çocuklarım ise sesten korktukları için sürekli ağlıyor” diyerek, durumu tepki gösterdi.  Çocukları çalıştığı için torunlarına bakan Sümeye Özdü ise, “Evlerimiz yıkılacak gibi oldu. Duvarlar üstümüze çökecek diye çok korkuyoruz” dedi. (DiyarbakırDİHA)

ÖNCEKİ HABER

Ovacık’ta ‘meçhul’ bildiriye tepki

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa