Amerikan polisi göstericilere saldırdı

ABD'de muhafazakâr Cumhuriyetçi Parti'nin kongresinin yapıldığı Philadelphia'da yapılan kapitalizm karşıtı eylemlere saldıran polis, 450 kişiyi gözaltına aldı.

Amerikan polisi göstericilere saldırdı
ABD'de muhafazakâr Cumhuriyetçi Parti'nin kongresinin yapıldığı Philadelphia kentinde toplanan kapitalizm karşıtı örgütlerin eylemlerine saldıran polis, 450 kişiyi gözaltına aldı. Açlık, evsizlik ve idam cezasına karşı yürüyen göstericilerden bazıları feci şekilde dövüldü. 425 gösterici Roundhouse Cezaevi'ne götürülürken, 25 gösterici diğerlerinden ayrılarak Holmesburg Cezaevi'ne gönderildi. Protestocular kentin çeşitli yerlerinde barikatlar kurdular. 20 polis otosunun tahrip edildiği bildirildi.
Kentteki gösteriler hakkında bilgi veren bağımsız medya kuruluşu Roundhouse'da tutulan göstericilerin, serbest bırakılma talebiyle açlık grevine başladıklarını bildirdi. Burada bir kişinin gardiyanlar tarafından dövüldüğü ve tıbbi bakıma ihtiyaç duyduğu açıklandı. Gardiyanlar bir kadının yüzünü de kapıya çarptılar. Hücre bloğundaki kadınlar tıbbi yardım için sloganlar attılar ancak cezaevi yönetimi kendileriyle ilgilenmedi. 3 kişinin hücrelerde tutulduğu ve tek başlarına ifade vermeleri istendiği öğrenildi. 10 kişi saldırganlık gerekçesiyle tutuklandı.
Kongre devam ediyor
Öte yandan Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı George Bush, ön seçimlerdeki rakibi Senatör John McCain'in desteğini kazandı. McCain, kongrenin ikinci gününde yaptığı konuşmada, Bush'u "Kişilik ve cesaret sahibi bir lider'' olarak nitelendirdi. Irkçı McCain'in, yılbaşından bu yana Bush ile "kavgalı" olduğu belirtiliyordu. Bu arada kongreye katılan 4000 asil ve yedek parti delegesi, Cumhuriyetçi Parti'nin halen yaşayan 3 başkanı Gerald Ford, Ronald Reagan ve aday Bush'un babası George Bush'a saygılarını sundu. Ford ve baba Bush, kongreye eşleriyle birlikte katılırken, Alzheimer hastası Reagan'ı eşi Nancy temsil etti.
www.evrensel.net