Anne sütü en güzel armağan

Sağlık Bakanlığı, anneleri uyarıyor: "Bebeğinizi emzirerek, onu ileride oluşabilecek şeker, kalp, kanser gibi pek çok hastalıktan koruyabilirsiniz. Bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en ideal beslenme yöntemi, emzirmedir. Emzirerek bebeğinizin zekâ seviyesini yükseltebilirsiniz."

Anne sütü en güzel armağan
Sağlık Bakanlığı'nca, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en ideal beslenme yönteminin emzirme olduğu ve emzirilen bebeklerin ileride oluşabilecek kalp, kanser, şeker gibi hastalıklara karşı korunduğu bildirildi.
Sağlık Bakanlığı tarafından "1 Ağustos Dünya Emzirme Günü" dolayısıyla yapılan açıklamada, Türkiye'de 0-5 yaş arası bebek ölümlerinin nedenleri arasında beslenme yetersizliklerinin ilk sıralarda yer aldığına dikkat çekildi. Bebeklerin sağlıklı gelişmesinde temel koşullardan birinin emzirme olduğunun belirtildiği açıklamada, büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu yaşamın ilk birkaç yılında emzirmenin sürdürülmesinin, çocuğun sadece o andaki değil, ileriki yıllarda da fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkilediği ifade edildi.
Açıklamada, Türkiye'de annelerin emzirmenin yararları konusunda ikna edilmekten çok, olayın tekniği ve sağlıklı uygulanmasına ilişkin bilgilendirmeye ve özellikle de desteğe ihtiyaçları olduğu vurgulandı. Bu kapsamda, güncel bilgilerle donatılmış sağlık personelinin ve doğum hizmeti veren hastanelerin, bebeğin doğar doğmaz emzirilmeye başlanmasında ve annenin doğumdan sonraki dönemde emzirmeyi sürdürmesinde büyük rolü olduğu ifade edildi.
Yavrunuza en güzel armağan
Bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en ideal beslenme yönteminin emzirme olduğu ifade edilen açıklamada, yapılan araştırmalarda Türkiye'de, emzirmenin yaygın olduğu ve doğumdan sonraki ilk aylarda hemen her bebeğin anne sütü ile beslendiğinin ortaya çıktığı vurgulandı. Açıklamada, ancak emzirmeye geç başlanması, doğumdan sonra bebeğe anne sütü yerine şekerli su, inek sütü veya hazır mama verilmesi ve 6 aydan önce ek gıdalara başlanmasının, anne sütünün azalmasına, anne sütünde bulunan ve enfeksiyonlardan koruyan faktörlerden bebeğin daha az yararlanmasına neden olduğu bildirildi.
Bebek dostu hastaneler
Açıklamada, her yıl 1-7 Ağustos günlerinin "Emzirme Haftası" olarak kutlandığı hatırlatılarak, Türkiye'de anne sütü ile beslenmenin doğru olarak uygulanmasını sağlayarak çocuk sağlığını iyileştirme çabası ile 1987 yılından bu yana "anne sütünün teşviki ve bebek dostu hastaneler programı"nın yürütüldüğü vurgulandı. Birçok ülkede yürütülen bu program kapsamında, hastanelerin anne sütü ile beslenmeye yönelik çalışmaları değerlendirilerek başarılı bulunanlara ödül verildiğinin belirtildiği açıklamada, programın temel amacının, annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıklar kazandırmak olduğu bildirildi.
www.evrensel.net