01 Ağustos 2000 01:00

Tutuklu aileleri ve aydınlara saldırı

F tipi cezaevlerine karşı Ankara Kızılay'da eylem yapmak isteyen tutuklu yakınları ve aydınlara saldıran polisler 15 kişi gözaltına alındı.

Paylaş
Tutuklu aileleri ve aydınlara saldırı
F tipi cezaevlerine karşı Ankara Kızılay'da eylem yapmak isteyen tutuklu ve hükümlü aileleri polislerin saldırısına uğradı ve aralarında Yazar Fikret Başkaya'nın da bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.
TBMM'ye taleplerini iletmek üzere İstanbul'dan yola çıkan tutuklu ailelerinin Adapazarı'nda gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla dün öğle saatlerinde Kızılay YKM önünde basın açıklaması yapmak isteyen Ankara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD)'ne izin verilmedi. "Hücre ölümdür, girmeyeceğiz", "Anaların öfkesi katilleri boğacak" sloganlarıyla YKM önünde toplanmaya başlayan yaklaşık 25 kişi, basın açıklamalarını yapamadan polis müdahalesiyle karşılaştı. Ailelerin etrafı polislerce ablukaya alınarak, eylemcilerin bir bölümü yaka paça gözaltına alındı. Polisin gözaltına aldığı eylemcilerden bazılarını beton banklara vurarak yaraladıkları görüldü. Eyleme Aydın ve Sanatçı Girişimi adına destek veren Fikret Başkaya da tartaklanarak gözaltına alınanların arasında bulunuyor. Gözaltı sırasında "Hücreler ölümdür, girmeyeceğiz" sloganlarıyla direnen aileler, polis minibüsüne bindirilerek Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
Gözaltındaki yolculuğa saldırı
Öte yandan F tipi cezaevlerinin yapımının durdurulması istemiyle TBMM'ye dilekçe vermek üzere otobüslerle İstanbul'dan yola çıkan TAYAD üyeleri, dün Adapazarı'nda saldırıya uğradılar. Kocaeli'den 6 otobüs ile Sakarya iline geçen konvoy, Sapanca ilçesinde mola verdikten sonra Adapazarı otoyol turnikelerinde jandarma tarafından durduruldu. polisin "izinsiz gösteri" gerekçesiyle kent içine girmelerine izin vermediği konvoydan bir grup, TEM Otoyolu'nda oturma eylemi yapmak isteyince saldırıya uğradı. Polisin gözaltına alırken saldırarak yaraladığı yaklaşık 30 kişi SSK Adapazarı ve Sakarya Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. TAYAD'lı diğer grup ise otobüslere bindirilerek polis nezaretinde Ankara'ya hareket etti. TAYAD'lı aileler yaptıkları yazılı açıklamada hastaneye kaldırılıp tedavi edilenlerle birlikte 21 kişinin gözaltına alındığını, araçlarının camlarının kırıldığını açıkladılar. Gözaltında bulunan 11'i bayan 10 erkek, 21 kişiden Egemen Kuşçu ve Arda Çağlar Erkmen'in kaburgalarının kırık olduğunu ifade eden TAYAD üyeleri, duyarlı kamuoyunu İçişleri, Adalet Bakanlıklarıyla, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı'na F tipiyle ilgili soruların yer aldığı faks göndermeleri için çağrıda bulundu.
Aileler polis ablukasında
Aileler dün sabaha karşı İstanbul-Ankara otoyolunun Abant kavşağında jandarma ekiplerinin eskortluğuna alındı. TAYAD üyelerini taşıyan 9 otobüs, Bolu-Abant kavşağında Bolu 2. Komando Tugayı'na bağlı komando birlikleri, jandarma robocop timleri ve polis ekipleri tarafından karşılandı. Otobüsler otoyolun Abant gişelerine girdiği sırada TAYAD üyesi iki kişinin rahatsızlandığı belirtildi. Rahatsızlanan iki kişi ambulansya götürüldü. Konvoy Abant'a ulaştığında robocop timleri tarafından trafik tek taraflı olarak durdurularak otobüslerin geçişi sağlandı. Aileler dün sabah saatlerinde gözaltına alınan arkadaşlarının kendilerine katılmaları için Ankara'ya 60 kilometre uzaklıktaki Çamlıdere'de beklemeye başladılar. Aileler yaptıkları açıklamada, Çamlıdere'de otobüslerden inmelerine izin verilmediğini, tuvalet ihtiyaçlarını dahi karşılayamadıklarını söylediler. Gözaltına alınan yaralıların tedavisinin bittiği ve adlileye çıkarılacakları öğrenildi. Öte yandan bir otobüs tutuklu ailesi de Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile görüşmek üzere dün saat 13.00'te Adana İHD Şubesi'nin önünde bir açıklama yaparak Adana'dan Ankara'ya doğru yola çıktı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Enflasyon emekçi için düşmüyor'

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa