Tutuklular Buca'da

Bergama Cezaevi'ndeki tutukluların sevkinin ardından Buca Cezaevi önünde toplanan tutuklu yakınlarının, cezaevi idaresiyle görüşme talepleri kabul edilmedi.

Tutuklular Buca'da
Bergama Cezaevi'ndeki tutukluların Buca Cezaevi'ne sevkinin ardından önceki gün saat 14.00'te Buca Cezaevi önünde toplanan tutuklu yakınlarının, cezaevi idaresiyle görüşme talepleri kabul edilmedi. Tutuklu yakınları belirledikleri bir temsilci düzeyinde tutukluların ihtiyaçlarının temin edilmesini isterken, idare sevk edilen tutukluların kayıt işlemlerinin devam ettiğini ileri sürerek iki gün yiyecek, giyecek vb. şeylerin kabul edilmeyeceğini açıkladı. Tutuklu yakınları da "İçerdekilerin sağlık durumları iyi değil, yiyecek ve giyecekleri yok" diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Yaklaşık 100 tutuklu yakını bugün saat 11.00'de cezaevi önünde buluşmak üzere, cezaevi önünden ayrıldılar.
Tünel, basına gösterildi
Bergama Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde tünelin ortaya çıkarılmasından sonra 75 tutuklu ve hükümlünün Buca Cezaevi'ne sevk edilmesiyle sonuçlanan görüşmelerin ardından, tünel basın mensuplarına gezdirildi. Tahrip olan koğuşları ve tüneli basın mensuplarına gezdiren Bergama Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Berke, koğuşlarda yapılan aramalarda ele geçirildiğini iddia ettiği yasadışı sol örgütlere ait bayrak, tünel kazımında kullanılan şişler, demir çubuklar ve dokümanı gösterdi. Tünelin giriş ve çıkış noktalarını gösteren Berke, tünelin derinliğinin 3 metre 80 santimetre, genişliğinin 35x40 santimetre olduğunu belirtti. Berke, tünelin cezaevi istinat duvarına 90 metre, ana binaya ise 105 metre mesafede olduğunu ve cezaevi çıkışına 15-20 metre kala fark edildiğini ifade ederek, tünelin şişlerle kazıldığını savundu.
Mahkûmlara tahkikat açıldı
Bergama Cezaevi'nde DHKP/C'lilerin kaldığı koğuşlarda isyan çıktığını ve 4 koğuşun tamamen, 2 koğuşun da kısmen yandığını söyleyen Berke, mahkûmların, kaldıkları koğuşları yakarak tek bir koğuşa geçtiklerini iddia ederek, mahkûmları, güvenlik ve zaruri durumlarından dolayı Bergama Cezaevi'nde barındırmanın mümkün olmadığını ileri sürdü. Berke, mahkûmlar hakkında ''Tünel kazmak suretiyle firar teşebbüsünde bulunmak'', ''İsyan çıkarmak'' ve ''Kamu malını zarara uğratmak'' iddiasıyla tahkikat açıldığını söyledi.
www.evrensel.net